Έναρξη προγράμματος κοινωφελούς εργασίας στο Δήμο Ελασσόνας

DSC04918Με την υποδοχή των ωφελουμένων του προγράμματος κοινωφελούς εργασίας ξεκίνησε στο Δήμο Ελασσόνας η υλοποίηση του προγράμματος πεντάμηνης διάρκειας της κατηγορίας ΥΕ Γενικών Καθηκόντων.

Τους ωφελούμενους υποδέχτηκε στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Γιώργος Πασχόπουλος, ο οποίος ενημέρωσε τους εργαζόμενους για τις ανάγκες του Δήμου Ελασσόνας και ζήτησε από όλους να ακολουθούν πιστά τις οδηγίες των προϊσταμένων και να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στις εργασίες που αναλαμβάνουν, τόσο για την προσωπική τους ασφάλεια όσο και για την εύρυθμη λειτουργία της υπηρεσίας. Τέλος, τους ευχήθηκε καλή αρχή και καλή συνεργασία.

DSC04921Τα 29 άτομα κατηγορίας ΥΕ Γενικών Καθηκόντων που υποδείχτηκαν από τον ΟΑΕΔ για την παροχή κοινωφελούς εργασίας θα απασχοληθούν σε διάφορους βοηθητικές εργασίες στο Δήμο Ελασσόνας.

Οι ωφελούμενοι έλαβαν ειδικότερες οδηγίες από τον Αντιδήμαρχο Περιβάλλοντος κ. Δημ. Έξαρχο για το ωράριο και τα καθήκοντά τους, ενώ ο Αντιδήμαρχος Ανθρωπίνου Δυναμικού κ. Νικ. Γάτσας τους ενημέρωσε για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στο πλαίσιο του προγράμματος κοινωφελούς εργασίας. Στην ενημερωτική συνάντηση παραβρέθηκε ο Αντιδήμαρχος Αγρ. Ανάπτυξης κ. Ιω. Δραγατσίκης.

Τη σύμβαση του έργου της εγκατάστασης φωτοβολταϊκών συστημάτων ισχύος 5MWp για τις ανάγκες της ΔΕΥΑ Ελασσόνας υπέγραψαν την περασμένη εβδομάδα ο Δήμαρχος Ελασσόνα [ ... ]