Σύνδεση Μετεώρων μέσω του δρόμου Λογγά Βερδικούσιας με τον Όλυμπο

BERIKOYSIA-LOGAΈνταξη του έργου στο ΕΣΠΑ

Νέα οδική σύνδεση αποκτούν οι Περιφερειακές Ενότητες Λάρισας και Τρικάλων καθώς εντάχθηκε στο ΕΣΠΑ από τον περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Κώστα Αγοραστό η κατασκευή του δρόμου Βερδικούσια – Λογγά προϋπολογισμού 8 εκ. ευρώ.

Το έργο αυτό αποτελούσε αίτημα 35ετίας καθώς οι αρχικές μελέτες τροποποιήθηκαν αρκετές φορές, χρηματοδότηση δεν υπήρχε, ενώ «αγκάθι» αποτελούσε η έγκριση των περιβαλλοντικών όρων με αποτέλεσμα να καθυστερεί η διαδικασία. Το έργο αφορά την διάνοιξη και ασφαλτόστρωση τμήματος 7,5 χιλιομέτρων, καθώς η προηγούμενη εργολαβία περιελάμβανε τα 2,3 χλμ. της οδού.

Ο περιφερειάρχης ευχαρίστησε όλους όσους μέχρι σήμερα στήριξαν αυτό το έργο, και ιδιαίτερα τον δήμαρχο Ελασσόνας, το δασαρχείο, τις τεχνικές υπηρεσίες της Περιφέρειας, τους αυτοδιοικητικούς παράγοντες της Βερδικούσιας, τη Διαχειριστική Αρχή και όλους τους υπηρεσιακούς παράγοντες που συνετέλεσαν για την ένταξη του έργου στο ΕΣΠΑ.

Σε δηλώσεις του ο δήμαρχος Ελασσόνας, κ. Γιώργος Πασχόπουλος, επισήμανε:

«Η χρονιά ξεκινάει πολύ καλά με μια πολύ σημαντική ανακοίνωση του περιφερειάρχη Θεσσαλίας, κ. Αγοραστού. Ένα αίτημα πολλών γενεών της πρώην Κοινότητας Βερδικούσιας, πολλών αιρετών, αλλά και όλου του σημερινού Δήμου Ελασσόνας, για σύνδεση των Μετεώρων, μέσω Λογγά-Βερδικούσιας με τον Όλυμπο, γίνεται πλέον πραγματικότητα. Θέλουμε πραγματικά να εξάρουμε την προσπάθεια αυτή, και να τονίσουμε πως βρίσκεται επιτέλους λύση χάρη στον περιφερειάρχη Θεσσαλίας, προκειμένου να σταματήσει η απομόνωση της πάλαι ποτέ επαρχίας Ελασσόνας, σημερινού Δήμου Ελασσόνας. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους συνέβαλαν σε αυτό, παλαιότερα όλες τις προσπάθειες των έπαρχων Ελασσόνας και όλων των παραγόντων της περιοχής, τον πρώην νομάρχη κ. Λουκά Κατσαρό, για την πραγματοποίηση των 2 πρώτων χιλιομέτρων, και φυσικά τις υπηρεσίες της Περιφέρειας Θεσσαλίας».

Το Γραφείο Τύπου

Πρόστιμο 20 € για εκπρόθεσμες δηλώσεις

Μετά από ενημέρωση της ΔΕΔΔΗΕ Ελασσόνας σας ενημερώνουμε ότι για την Κυριακή 21 Απριλίου 2024 έχει προγραμματιστεί διακοπή ρεύματος στην πόλη της Ελασσόνας και σε π [ ... ]

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Νεολαίας, ο Δήμος Ελασσόνας έχει πραγματοποιήσει μια σειρά εκδηλώσεων, οι οποίες θα ολοκληρωθούν σήμερα Παρασκευή 19 Απριλίο [ ... ]