Στο Δημαρχείο Ελασσόνας μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου

1o dimΤις κεντρικές υπηρεσίες του Δήμου Ελασσόνας επισκέφτηκαν την περασμένη Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2014 οι μαθητές της Α' και Β' τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ελασσόνας, για να γνωρίσουν από κοντά τη λειτουργία του δήμου.

Τους μαθητές και τις δασκάλες τους υποδέχτηκε στην αίθουσα δημοτικού συμβουλίου ο Αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών κ. Νικ. Γάτσας, ο οποίος τους ενημέρωσε για τις υπηρεσίες που παρέχει ο Δήμος Ελασσόνας στην πόλη και τα χωριά, τη λειτουργία του δημοτικού συμβουλίου και το ρόλο του Δημάρχου και των δημοτικών συμβούλων στη λήψη των αποφάσεων.

Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στην απόφαση του Δήμου να ανεγερθεί νέο δημοτικό σχολείο στη συνοικία Αμπελοκήπων, στο οποίο θα λειτουργήσει το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ελασσόνας, απόφαση που ενθουσίασε τους μικρούς μαθητές, καθώς θα είναι οι πρώτοι που θα φοιτήσουν στο νέο σχολείο.

Οι μικροί επισκέπτες δεν περιορίστηκαν στην ενημέρωση του αντιδημάρχου, αλλά έκαναν έξυπνες και καίριες ερωτήσεις, ζήτησαν περισσότερες πληροφορίες για τις υπηρεσίες του δήμου και έζησαν από κοντά τη λειτουργία του δημοτολογίου κατά την έκδοση διαφόρων πιστοποιητικών.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι δασκάλες της Α' και Β' τάξης του σχολείου, κ.κ. Κ. Ζιακούλη και Ευ. Παναγιώτου.

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]