Δωρεάν ελεγχόμενη στάθμευση στην Ελασσόνα

DSC05581Σύσκεψη με τη συμμετοχή των αρμόδιων αντιδημάρχων και υπηρεσιακών παραγόντων, παρουσία του Αστυνομικού Διευθυντή Ελασσόνας πραγματοποιήθηκε στο γραφείο του δημάρχου Ελασσόνας κ. Νίκου Ευαγγέλου, με αντικείμενο τις παρεμβάσεις στο κυκλοφοριακό της πόλης και στόχο την βελτίωση των συνθηκών, για τους πεζούς, τα τροχοφόρα, καθώς και τους επαγγελματίες της αγοράς.

Σε πρώτη φάση αποφασίστηκε και καθιερώνεται το σύστημα της δωρεάν ελεγχόμενης ολιγόλεπτης στάθμευσης (30') στα εξής σημεία:

1. Επί της οδού 6ης Οκτωβρίου:

• Στο χώρο στάθμευσης έμπροσθεν της Μητρόπολης

• Παράπλευρα του Ι.Ν Αγ. Δημητρίου

• Από το Αστυνομικό Τμήμα μέχρι το Δημαρχείο

2. Επί της οδού Οικονόμου:

• Από την συμβολή της με την οδό Τσακάλωφ έως τη συμβολή της με την οδό 6ης Οκτωβρίου (Δημ. Βιβλιοθήκη)

3. Επί της οδού Δημάρχου Βλαχοδήμου (Νότια πλευρά Κεντρικής πλατείας)

4. Επί της οδού Γεωργάκη Ολυμπίου

• Από την αρχή της έως τη συμβολή της με την οδό Ξάνθου (ιδιοκτησία Κοντου)

karta sta8

Το σύστημα της ελεγχόμενης στάθμευσης θα ξεκινήσει από την Δευτέρα 01 Ιουνίου και θα ισχύει τις ώρες καταστημάτων:

Δευτέρα-Παρασκευή 08:00 – 21:00

Σάββατο 08:00 – 14:00

Τα ειδικά σήματα για την ελεγχόμενη στάθμευση θα μπορούν οι πολίτες να τα προμηθεύονται (μια φορά) από τα περίπτερα της πόλης και θα μπορούν να τα χρησιμοποιούν όσο καιρό ισχύει το μέτρο.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση της σύσκεψης ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ευαγγέλου δήλωσε:

Η νέα δημοτική αρχή με αίσθημα ευθύνης και γνώμονα πάντα την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών, ξεκινάει το σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης και προχωράει το επόμενο διάστημα σε μια σειρά παρεμβάσεων που έχει ως στόχο την ομαλοποίηση του κυκλοφοριακού. Επιδίωξη μας η δημιουργία όσο το δυνατόν καλύτερων συνθηκών για όλους τους πολίτες της Ελασσόνας που ζουν και κινούνται στον ιστό της πόλης.

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]