Επίσκεψη Δημάρχου στο Δρυμό για το νερό της περιοχής

drimosΣτον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντηση με κατοίκους του Δρυμού, στους οποίους ανέλυσε την κατάσταση όπως αυτή έχει διαμορφωθεί.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας, αμέσως μετά την συνάντηση, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Οι τελευταίες μετρήσεις, που έγιναν τέλη Ιουλίου, και αφορούν την ποιότητα του νερού στον Δρυμό, έδειξαν μια ελαφρώς αυξημένη περιεκτικότητα σιδήρου, φαινόμενο συνηθισμένο για την περιοχή. Αντίστοιχες μετρήσεις που υπάρχουν στο αρχείο της ΔΕΥΑ Ελασσόνας, για το έτος 2012 δείχνουν περιεκτικότητα σιδήρου υπερδιπλάσια της σημερινής.

Εδώ και μέρες η ΔΕΥΑ Ελασσόνας έχει προβεί, εκ νέου, στον καθαρισμό της δεξαμενής καθώς και ολόκληρου του δικτύου παροχής νερού. Μετά τις ενέργειες αυτές, οι νέες μετρήσεις έδειξαν υποχώρηση της τιμής του σιδήρου, ωστόσο, αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί.

Ήδη έχουν ανακληθεί άδειες του προσωπικού του δήμου και εξετάζουμε μια σειρά από λύσεις μόνιμου χαρακτήρα, ώστε να δοθεί οριστική λύση στο πρόβλημα που ταλανίζει την περιοχή για πολλά χρόνια».

Στο μαρτυρικό Δομένικο, εκεί όπου εβδομήντα πέντε χρόνια πριν βρήκαν μαρτυρικό θάνατο 140 κάτοικοι του χωριού, βρέθηκε σήμερα ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλο [ ... ]

Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2018 10:21
Συνάντηση Δημάρχου με Ιταλό Πρέσβη

Τον Ιταλό Πρέσβη στην Αθήνα κ. Efisio Luigi Marras, υποδέχθηκε στο Δημαρχείο της Ελασσόνας, ο δήμαρχος κ. Νίκος Ευαγγέλου, με τον οποίο είχαν μια φιλική κουβέντα, πριν αναχωρή [ ... ]