Ξεκινά η λειτοτργία του Κέντρο Κοινότητας Ελασσόνας

kentrokoinothtasΜια νέα δομή στον Δήμο Ελασσόνας ξεκινάει τη λειτουργία της. Με την σημερινή υπογραφή των δυο συμβάσεων εργασίας, των ατόμων που πέτυχαν στον σχετικό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, ο δήμος Ελασσόνας αρχίζει την λειτουργία του Κέντρου Κοινότητας, μιας κοινωνικής δομής, που δεν υπάρχει, ακόμα, σε όλους τους δήμους της χώρας.

Ωφελούμενοι θα είναι οι πολίτες που διαμένουν στην περιοχή μας, κατά προτεραιότητα άτομα που διαβιούν σε συνθήκες φτώχειας, ωφελούμενοι ΕΕΕ, μετανάστες, ΑμεΑ κ.α. Ο στόχος του κέντρου κοινότητας είναι η παροχή υπηρεσιών όπως, υποδοχή – ενημέρωση – υποστήριξη, συνεργασία με υπηρεσίες και δομές (παραπομπές κτλ), παροχή υπηρεσιών κοινωνικής ένταξης.

To Κέντρο Κοινότητας εντάσσεται στο επιχειρησιακό πρόγραμμα "Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020" και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

"Συνεχίζουμε να δημιουργούμε όλες τις υποδομές που είναι απαραίτητες σε όλους αυτούς που έχουν ανάγκη", σημείωσε ο δήμαρχος μετά την υπογραφή των συμβάσεων.

kentrokoinothtas2

Ως ύψιστη τιμή για ολόκληρη την επαρχία Ελασσόνας χαρακτήρισε την επίσκεψη του Πατριάρχη Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κκ. Θεόδωρο, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος  [ ... ]

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Ελασσόνας, με αφορμή τον θάνατο του δημοτικού συμβούλου Γιάννη Χαλκίδη, συνεδρίασε εκτάκτως, και αφού άκουσε την εισήγηση και έχοντ [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας και η Αντιδημαρχεία Πολιτισμού, με τη συνεργασία του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας, «Πάνος Μυλωνάς», διοργανώνει εκδηλώσεις ενημέρωσης και ευαισ [ ... ]