Πρωτοχρονιάτικο Μήνυμα 2012

Αγαπητοί συνδημότες, αγαπητές συνδημότισσες,

Με την ευκαιρία των γιορτών εύχομαι, από καρδιάς, σε όλους σας Χρόνια Πολλά.

Στους ιδιαίτερα δύσκολους καιρούς που βιώνουμε, το μήνυμα αυτών των γιορτών δεν μπορεί παρά να είναι κατεξοχήν μήνυμα ελπίδας. που μας δίνει τη δύναμη για να αντιμετωπίσουμε όλες τις δυσκολίες και να δουλέψουμε με αισιοδοξία για το μέλλον των παιδιών.

Η χρονιά που φεύγει έφερε μια μεγάλη αλλαγή στον τόπο μας. Τον ενιαίο Καλλικρατικό Δήμο Ελασσόνας, ο οποίος έχει χαράξει ήδη, στον ένα χρόνο της ύπαρξής του, μια πορεία δυναμική και διεκδικητική, προς όφελος των κατοίκων μας, παρά τα προβλήματα και τις δυσκολίες που συναντάμε και παρά τις αντιξοότητες της εποχής οι προσπάθειές μας έχουν στόχο την πρόοδο και την ποιοτική ανάπτυξη του Δήμου μας.

Το 2012 συμπληρώνονται 100 χρόνια από την απελευθέρωση της Ελασσόνας και της ευρύτερης περιοχής. Το κορυφαίο αυτό ιστορικό γεγονός αποτελεί ευκαιρία και αφορμή, τόσο για επανασύνδεσή μας με την ιστορία, τις μνήμες και τις διδαχές της, όσο και για την ανάγκη στοχασμού πάνω στην πορεία του τόπου μας και τις προοπτικές του.

Ο εορτασμός των 100 χρόνων μας δίνει την ευκαιρία να στρέψουμε το βλέμμα στο παρελθόν, να τιμήσουμε και να θυμηθούμε, αλλά και για να αξιολογήσουμε το παρόν, να οραματιστούμε το μέλλον της περιοχής μας, των ανθρώπων της, των νέων γενιών, που πρέπει να συνεχίσουν την πλούσια παράδοση μας από καλύτερη θέση.

Ευελπιστώ, ότι το 2012 θα γιορτάσουμε την επέτειο της απελευθέρωσης κάτω από καλύτερες συνθήκες για την πατρίδα μας, την οικονομία μας, τον Δήμο και την τοπική μας κοινωνία.

Βασική προϋπόθεση γι' αυτό είναι η ανάδειξη των γνώσεων, των δεξιοτήτων, της φαντασίας, της δημιουργικότητας και παραγωγικότητας όλων των ζωντανών δυνάμεων του λαού μας.

Σήμερα περισσότερο από ποτέ, η κοινωνία μας έχει ανάγκη να επαναφέρει και να αναδείξει αξίες όπως της αλληλεγγύης, της κατανόησης και της συνεργασίας. Αξίες απαραίτητες για την έξοδο από την κρίση και τη δημιουργία μιας νέας πετυχημένης πορείας.

Θέλω να ευχηθώ από καρδιάς σε όλους, Καλές Γιορτές και ένα ελπιδοφόρο, ευτυχές και δημιουργικό 2012, με Υγεία για όλο τον κόσμο.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΧΟΠΟΥΛΟΣ

Ελασσόνα, Δεκέμβριος 2011

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]