Τιμήθηκε η επέτειος του ΟΧΙ στην πόλη και τις κοινότητες του δήμου

28okt2Με μεγαλοπρέπεια πραγματοποιήθηκαν οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου στην Ελασσόνα, όπου τελέστηκε στο Μητροπολιτικό Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου Ελασσόνας η επίσημη αρχιερατική δοξολογία και χοροστάτησε ο σεβασμιότατος μητροπολίτης Ελασσόνος κ. Χαρίτων με τη συμμετοχή του κλήρου της πόλης. Εν συνεχεία ακολούθησε η παρέλαση όλων των σχολικών μονάδων, τιμώντας τη μνήμη των ηρώων.

Εορταστικές εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε πολλές κοινότητες του Δήμου

Ελασσόνας, όπου μετά τη δοξολογία ακολούθησαν μαθητικές παρελάσεις.

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας, αμέσως μετά τη μαθητική παρέλαση, προχώρησε στην ακόλουθη δήλωση: « Οι αγώνες του Έθνους για ελευθερία, ανεξαρτησία και κοινωνική δικαιοσύνη αποτελούν ορόσημα στην κοινωνική και πολιτική ζωή του τόπου μας. Με την εορταστική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου τιμούμε τους αγωνιστές του έπους του 1940, τους ήρωες της Εθνικής Αντίστασης ενάντια στο φασισμό, διατηρώντας άσβεστη τη μνήμη των γεγονότων του '40 από γενιά σε γενιά».

Μετά το τέλος της παρέλασης ακολούθησε δεξίωση για τις αρχές και το κοινό στην Αίθουσα της Δ.Ε.Υ.Α.ΕΛ

28okt3   28okt6   28okt7   28okt8   28okt10   28okt11   28okt12   28okt19

Με το Δήμαρχο Ελασσόνας συναντήθηκε ο πρώην υπουργός και βουλευτής του Κινήματoς Αλλαγής κ. Κ. Σκανδαλίδης κατά την επίσκεψή του στην Ελασσόνα στο πλαίσιο της εκδήλ [ ... ]

Ν. Γάτσας «Η σφαγή στο Δομένικο είναι μελανό σημείο της ιστορίας» Τον δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα επισκέφτηκε χθες 16/02/2020 στο δημαρχείο Ελασσόνας ο αναπληρωτής πρ [ ... ]

Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2020 11:22
1ο Συνέδριο Ιστορίας για την Ελασσόνα

Η Ιερά Μητρόπολη Ελασσόνας, ο Δήμος Ελασσόνας και ο Όμιλος Φίλων της Θεσσαλικής Ιστορίας σας καλούνε να συμμετάσχετε στο 1ο Συνέδριο Ιστορίας για την Ελασσόνα και  [ ... ]

Συσκευή συλλογής ατμοσφαιρικών δεδομένων τοποθετήθηκε πρόσφατα στο κέντρο της Ελασσόνας με πρωτοβουλία του αντιδημάρχου κ. Δ. Κουρομπίνα.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας θέλοντας να δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στο σοβαρό και ευαίσθητο θέμα της άρδευσης όρισε ως νέο αντιδήμαρχο Ελασσόνας τον κ . Κίμω [ ... ]

Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020
Αποκριά όπως παλιά!!!

Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020