Τιμήθηκε η επέτειος του ΟΧΙ στην πόλη και τις κοινότητες του δήμου

28okt2Με μεγαλοπρέπεια πραγματοποιήθηκαν οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου στην Ελασσόνα, όπου τελέστηκε στο Μητροπολιτικό Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου Ελασσόνας η επίσημη αρχιερατική δοξολογία και χοροστάτησε ο σεβασμιότατος μητροπολίτης Ελασσόνος κ. Χαρίτων με τη συμμετοχή του κλήρου της πόλης. Εν συνεχεία ακολούθησε η παρέλαση όλων των σχολικών μονάδων, τιμώντας τη μνήμη των ηρώων.

Εορταστικές εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε πολλές κοινότητες του Δήμου

Ελασσόνας, όπου μετά τη δοξολογία ακολούθησαν μαθητικές παρελάσεις.

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας, αμέσως μετά τη μαθητική παρέλαση, προχώρησε στην ακόλουθη δήλωση: « Οι αγώνες του Έθνους για ελευθερία, ανεξαρτησία και κοινωνική δικαιοσύνη αποτελούν ορόσημα στην κοινωνική και πολιτική ζωή του τόπου μας. Με την εορταστική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου τιμούμε τους αγωνιστές του έπους του 1940, τους ήρωες της Εθνικής Αντίστασης ενάντια στο φασισμό, διατηρώντας άσβεστη τη μνήμη των γεγονότων του '40 από γενιά σε γενιά».

Μετά το τέλος της παρέλασης ακολούθησε δεξίωση για τις αρχές και το κοινό στην Αίθουσα της Δ.Ε.Υ.Α.ΕΛ

28okt3   28okt6   28okt7   28okt8   28okt10   28okt11   28okt12   28okt19

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]