Συσκευή συλλογής ατμοσφαιρικών δεδομένων στο Δημαρχείο Ελασσόνας

atmosf1Συσκευή συλλογής ατμοσφαιρικών δεδομένων τοποθετήθηκε πρόσφατα στο κέντρο της Ελασσόνας με πρωτοβουλία του αντιδημάρχου κ. Δ. Κουρομπίνα.

Ο αισθητήρας της εταιρείας AIRLY τοποθετήθηκε στο Δημαρχείο Ελασσόνας και παρέχει δωρεάν πληροφορίες σε πραγματικό χρόνο με δεδομένα που είναι διαθέσιμα για το κοινό και πρόβλεψη 24 ωρών, για την ποιότητα του αέρα, συγκέντρωση μικροσωματιδίων, θερμοκρασία, υγρασία και ατμοσφαιρική πίεση.

Ο Δήμος Ελασσόνας τοποθέτησε πρώτος στο νομό Λαρίσης τη νέα συσκευή συλλογής ατμοσφαιρικών δεδομένων, η οποία μπορεί να φανεί χρήσιμη στους κατοίκους της περιοχής, ιδίως σε γεωργούς, καλλιεργητές και κτηνοτρόφους.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να κατεβάσουν την εφαρμογή Airly στο κινητό τους τηλέφωνο ή μέσω υπολογιστή να παρακολουθούν τα πληροφοριακά δεδομένα για την περιοχή της Ελασσόνας.

Χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο, για να δείτε τις πρώτες μετρήσεις: https://airly.eu/map/en/#39.89574,22.18747,i11973

atmosf2

Με το Δήμαρχο Ελασσόνας συναντήθηκε ο πρώην υπουργός και βουλευτής του Κινήματoς Αλλαγής κ. Κ. Σκανδαλίδης κατά την επίσκεψή του στην Ελασσόνα στο πλαίσιο της εκδήλ [ ... ]

Ν. Γάτσας «Η σφαγή στο Δομένικο είναι μελανό σημείο της ιστορίας» Τον δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα επισκέφτηκε χθες 16/02/2020 στο δημαρχείο Ελασσόνας ο αναπληρωτής πρ [ ... ]