Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Βίας - Σχολική Διαμεσολάβηση στο Δήμο Ελασσόνας

sxolikiΔιαδραστικές εισηγήσεις με θέμα τη " Σχολική Διαμεσολάβηση " στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της βίας στο σχολείο διοργανώνει το Γυμνάσιο και Λύκειο Τσαριτσάνης στις 4 και 5 Μαρτίου 2020 με την επιστημονική στήριξη της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού του Δήμου Ελασσόνας. Στις εισηγήσεις αυτές συμμετέχουν οι μαθητές και οι διδάσκοντες του Γυμνασίου και Λυκείου Τσαριτσάνης εφαρμόζοντας την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας για την εβδομάδα κατά της βίας στα σχολεία.

bullingH 6η Μαρτίου, που έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο, αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Μία μεγάλη ποδηλατική γιορτή με μαθητές και μαθήτριες δημοτικών σχολείων διοργάνωσε την Πέμπτη 25 Απριλίου ο Δήμος Ελασσόνας, στο πλαίσιο του προγράμματος πρό [ ... ]

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός από το Δήμο Ελασσόνας για την επιλογή αναδόχου του έργου «Κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Ελασσ [ ... ]