Νίκος Γάτσας: «Ας επιδείξουμε όλοι μας σοβαρότητα και υπευθυνότητα»

sima dimouΟ Δήμος Ελασσόνας συνιστά στους πολίτες να ακολουθούνται οι οδηγίες του Υπουργείου Υγείας και του ΕΟΔΥ ώστε να μην υπάρχει εξάπλωση του ιού του κορωνοϊού. Απαραίτητη η συνεργασία όλων και η τήρηση των μέτρων που έχουν τεθεί σε εφαρμογή όπως:

• Οι ώρες κοινού πλέον τόσο για το δημαρχείο όσο και για τα υπόλοιπα δημοτικά καταστήματα διαμορφώνεται από 11:00 π.μ έως 15:00μ.μ και μόνο για επείγουσες περιπτώσεις. Οι πολίτες μπορούν τηλεφωνικά να κάνουν τις ερωτήσεις τους ώστε να αποφεύγονται οι άσκοπες μετακινήσεις στο 2493350224 και μπορούν να βρουν όλα τα τηλέφωνα των υπηρεσιών μέσα από την ιστοσελίδα του δήμου www.dimoselassonas.gr

• Το ωράριο λειτουργίας των ΚΕΠ του Δήμου Ελασσόνας, από 16 Μαρτίου 2020 και μέχρι νεωτέρας, διαμορφώνεται από 7:30π.μ έως 15:00μ.μ, Δευτέρα έως Παρασκεύη. Η προσέλευση των πολιτών θα γίνεται κατόπιν τηλεφωνικής προ συνεννόησης (ραντεβού) ώστε να αποφεύγονται οι άσκοπες μετακινήσεις τους και ο συνωστισμός, και να διεκπεραιώνονται χωρίς καθυστερήσεις και αναμονή τα αναγκαία αιτήματα των πολιτών. Μπορείτε να καλείτε στα εξής τηλέφωνα:

ΚΕΠ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ

ΚΕΠ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ                23493350100,2493350108,2493350107, 2493350106

ΚΕΠ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ             2493081150

ΚΕΠ ΑΝΤΙΧΑΣΙΩΝ               2493350316

ΚΕΠ ΠΟΤΑΜΙΑΣ                  2492091845, 24923502720

ΚΕΠ ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΙΑΣ            2492081064, 2492350710

ΚΕΠ ΛΙΒΑΔΙΟΥ                   2493350412

ΚΕΠ ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΡΟΥ          2493350606

• Αναστέλλεται μέχρι νεωτέρας η λειτουργία των ΚΑΠΗ, των Παιδικών χαρών του Δήμου, όλες οι αθλητικές εγκαταστάσεις και τα γήπεδα, συνεχίζουν να παραμένουν κλειστά τα σχολεία όλων των βαθμίδων και οι παιδικοί σταθμοί, κλειστά η Δημοτική Βιβλιοθήκη, αναστολή λειτουργίας των χορωδιακών τμημάτων και των μαθημάτων στα Κέντρα Διά Βίου Μάθησης.

Με δήλωση του ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας τονίζει: «Η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη για όλους μας. Πρέπει να επιδείξουμε σοβαρότητα και υπευθυνότητα. Συνιστώ στους πολίτες να αποφεύγουν τις δημόσιες συναθροίσεις, ενημερώνω να μην προσέρχονται στις δημόσιες υπηρεσίες για υποθέσεις που δεν είναι επείγουσες και να αποφεύγεται η επίσκεψη στο Κέντρο Υγείας Ελασσόνας αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας. Είμαστε σε συνεχή επαφή με τα αρμόδια Υπουργεία και όλοι μαζί συλλογικά, υπεύθυνα και με αίσθημα ευθύνης θα προσπαθήσουμε για το επιθυμητό αποτέλεσμα που δεν είναι άλλο από την θωράκιση της δημόσιας υγείας. Δεν είναι σύνθημα αλλά στάση ζωής πλέον το «Μένουμε Σπίτι».

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]