Αναστολή λειτουργίας του Κέντρου Κοινότητας του Δήμου Ελασσόνας

kentrokoinothtasΑνακοινώνεται από το δήμο Ελασσόνας η αναστολή λειτουργίας του Κέντρου Κοινότητας του Δήμου Ελασσόνας από σήμερα Τρίτη 17-03-2020 και για 14 μέρες. Οι ωφελούμενοι για πληροφορίες μπορούν να απευθύνονται στο τηλέφωνο 2493350245.

Σύμφωνα με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου της 11.03.2020 «Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης του κορωνοϊού COVID-19 και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσής του. (ΦΕΚ Α' 55 11.3.2020) προβλέπονται τα ακόλουθα:

• Για το ΚΕΑ (νυν Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα) και το επίδομα στέγασης, προβλέπεται παράταση της ισχύος τους για ένα μήνα. Δηλαδή για τις περιπτώσεις που απαιτείται η υποβολή νέας αίτησης για την καταβολή του επιδόματος κατά το μήνα Μάρτιο του τρέχοντος έτους, οι πολίτες μπορούν να προσέλθουν έως τέλος Απριλίου.

• Όσον αφορά το επίδομα γέννησης αναστέλλονται για τον Μάρτιο και τον Απρίλιο οι προθεσμίες στις περιπτώσεις κατάθεσης δικαιολογητικών στα Κέντρα Κοινότητας .

• Τέλος, αναβάλλεται μέχρι τις 31 Μαρτίου 2020 η συνεδρίαση των υγειονομικών επιτροπών των Κέντρων Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) για την εξέταση αιτήσεων παράτασης αναπηρικών παροχών σύνταξης. Στις περιπτώσεις λήξης, μέχρι την ανωτέρω ημερομηνία, δικαιώματος σε παροχές λόγω αναπηρίας και εφόσον εκκρεμεί, χωρίς υπαιτιότητα των ενδιαφερομένων, στις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές των ΚΕ.Π.Α. ιατρική κρίση κατ΄ εφαρμογή της διάταξης του προηγούμενου εδαφίου, παρατείνεται για τρεις (3) μήνες η καταβολή της αναπηρικής παροχής.

ΜΗΝΥΜΑ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΝΙΚ. ΓΑΤΣΑ Ελληνίδες, Έλληνες, Οι δραματικές εξελίξεις της εξάπλωσης του νέου κορωνοϊού κατακλύζουν τη σκέψη των συμπατριωτών μας σε όλ [ ... ]

Σύσκεψη με τους επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων είχε την περασμένη Παρασκευή 20 Μαρτίου 2020 ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, στην οποία συζητήθηκαν τα μέτρα προ [ ... ]

Νέος πρόεδρος της σχολικής επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ελασσόνας εκλέχθηκεο κ. Χαρίσης Γκουντούρας, μετά από σχετική απόφαση του δημοτικού συμ [ ... ]

Έκτακτες συσκέψεις με τους αντιδημάρχους, τους προϊσταμένους Διευθύνσεων και τον πρόεδρο της ΔΕΥΑΕΛ είχε χθες και σήμερα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, με σκοπό [ ... ]