Αναμένεται κλιμάκιο του ΕΛΓΑ για τις ζημίες στις δενδρώδεις καλλιέργειες

pagetosΟ Δήμος Ελασσόνας, μετά τον παγετό που σημειώθηκε στις 17/03/2020 σε αρκετές περιοχές του δήμου με το θερμόμετρο να πέφτει στους -6 βαθμούς τις πρώτες πρωινές ώρες, προχώρησε σε τηλεφωνική επικοινωνία με παραγωγούς και με τον ΕΛΓΑ μέσω της Διεύθυνσης Αγροτικής Ανάπτυξης.

Ο Αντιδήμαρχος κ. Ι. Δραγατσίκης είχε προσωπική τηλεφωνική επικοινωνία με παραγωγούς, οι οποίοι επισήμαναν τις μεγάλες ζημιές που υπέστησαν οι δενδρώδεις καλλιέργειες στην περιοχή, όπως αμυγδαλιές, ροδακινιές, νεκταρινιές, βερικοκιές, ενώ ζημία παρατηρείται και στις μηλιές, οι οποίες αυτόν τον καιρό βρίσκονται στην ροζ κορυφή.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ.Ν. Γάτσαςδήλωσε: «Δίνουμε βαρύτητα στον πρωτογενή τομέα και στους αγρότες μας.Είναι πραγματικά λυπηρό να πλήττεταιγια ακόμη μια φορά η αγροτική παραγωγή της περιοχής με δενδρώδεις καλλιέργειες. Τηλεφώνησα προσωπικά στον προϊστάμενο του ΕΛΓΑ Λάρισας κ. Μιχάλη Λιόντο, από τον οποίο ζήτησα να αποσταλεί κλιμάκιο την περιοχή μας και να προχωρήσει σε εκτίμηση των ζημιών, καθώς και να δοθεί παράταση στην προθεσμία δήλωσης ζημιών, λόγω της αδυναμίας των ανταποκριτών να εξυπηρετήσουν τους παραγωγούς με τα τρέχοντα μέτρα προστασίας από τον ιό. Ο κ. Λιόντος με διαβεβαίωσε ότι θα υπάρξει άμεση ανταπόκριση στο αίτημα. Η Διεύθυνση αγροτικής ανάπτυξης του δήμου μας θα παρακολουθεί στενά την διαδικασία μέχρι την αποζημίωση των παραγωγών από τον ΕΛΓΑ».

ΜΗΝΥΜΑ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΝΙΚ. ΓΑΤΣΑ Ελληνίδες, Έλληνες, Οι δραματικές εξελίξεις της εξάπλωσης του νέου κορωνοϊού κατακλύζουν τη σκέψη των συμπατριωτών μας σε όλ [ ... ]

Σύσκεψη με τους επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων είχε την περασμένη Παρασκευή 20 Μαρτίου 2020 ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, στην οποία συζητήθηκαν τα μέτρα προ [ ... ]

Νέος πρόεδρος της σχολικής επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ελασσόνας εκλέχθηκεο κ. Χαρίσης Γκουντούρας, μετά από σχετική απόφαση του δημοτικού συμ [ ... ]

Έκτακτες συσκέψεις με τους αντιδημάρχους, τους προϊσταμένους Διευθύνσεων και τον πρόεδρο της ΔΕΥΑΕΛ είχε χθες και σήμερα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, με σκοπό [ ... ]