Πλήρης απαλλαγή δημοτικών τελών για τις επιχειρήσεις που έκλεισαν λόγω κορωνοϊού

index1Τη συμπαράστασή του σε εκατοντάδες επαγγελματίες που ανέστειλαν υποχρεωτικά τη δραστηριότητά τους λόγω των μέτρων προστασίας από το νέο κορωνοϊό έδειξε την περασμένη Παρασκευή 27 Μαρτίου 2020 ο Δήμος Ελασσόνας με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου για την απαλλαγή τους από τα τέλη που πληρώνουν στο Δήμο.

Το Δημοτικό Συμβούλιο, το οποίο πραγματοποιήθηκε δια περιφοράς, αποφάσισε, βάσει των διατάξεων της από 20-03-2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου, την πλήρη απαλλαγή καταβολής:

• ανταποδοτικών δημοτικών τελών (καθαριότητας και ηλεκτροφωτισμού )

• τελών κατάληψης κοινόχρηστων χώρων

• ενοικίου για τα δημοτικά ακίνητα, στα οποία στεγάζονται επιχειρήσεις που σταμάτησαν υποχρεωτικά την λειτουργία τους (π.χ. δημοτικοί ξενώνες κλπ.),

για όλο το χρονικό διάστημα κατά το οποίο οι επιχειρήσεις θα παραμείνουν κλειστές.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας δήλωσε για την απόφαση αυτή: «Προχωράμε σε έκτακτες οικονομικές ελαφρύνσεις για την ανακούφιση επιχειρήσεων οι οποίες πλήττονται από την πρωτόγνωρη κρίση. Πήραμε μια γενναία απόφαση με την πλήρη απαλλαγή καταβολής δημοτικών τελών, τελών κατάληψης κοινόχρηστων χώρων και ενοικίων δημοτικών κτιρίων για όσο διάστημα οι επιχειρήσεις θα παραμείνουν κλειστές και είναι αυτονόητη υποχρέωσή μας να σταθούμε στο πλευρό αυτών των επιχειρηματιών και των εργαζομένων τους. Παρακολουθούμε καθημερινά τις εξελίξεις, ώστε να λαμβάνουμε άμεσα όλα τα απαραίτητα μέτρα. Ελπίζω και εύχομαι να βγούμε από αυτή την πανδημία το συντομότερο δυνατόν και κατά το δυνατόν αλώβητοι».

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός από το Δήμο Ελασσόνας για την επιλογή αναδόχου του έργου «Κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Ελασσ [ ... ]

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 ο Δήμος Ελασσόνας υποδέχεται ως συνδιοργανωτής τη μεγάλη γιορτή της ποδηλασίας, τον ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο Ελλάδας 2024, και είναι ένας από [ ... ]