Η Ελασσόνα δεν πρόκειται να δεχτεί την εξόρυξη των λιγνιτικών κοιτασμάτων

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

Το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας ενημερώθηκε σήμερα το μεσημέρι από τον Δήμαρχο Ελασσόνας, κ. Γιώργο Πασχόπουλο για τις νέες εξελίξεις που προέκυψαν τελευταία στο θέμα της εκμετάλλευσης των λιγνιτικών κοιτασμάτων της περιοχής Δομενίκου.

Το θέμα ήρθε εκ νέου στην επικαιρότητα μετά από δημοσιεύματα που έκαναν λόγο για νέα σχέδια αξιοποίησης των λιγνιτικών κοιτασμάτων της περιοχής. Όπως είναι φυσικό η θέση του Δήμου Ελασσόνας είναι πάγια και κάθετα αντίθετη με την προοπτική αυτή που έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τον γεωργικό και κτηνοτροφικό χαρακτήρα της περιοχής, με τα βιολογικά προϊόντα και με τα χαρακτηρισμένα ως ΠΟΠ προϊόντα.

Ο Δήμαρχος Ελασσόνας ενημέρωσε το Δημοτικό Συμβούλιο για τη θέση του Υφυπουργού ΠΕΚΑ κ. Παπαγεωργίου Ασημάκη έτσι όπως εκφράστηκε στην συνάντηση που πραγματοποιήθηκε προ ημερών στην Αθήνα. Εκεί ο Υφυπουργός δήλωσε απερίφραστα, ότι το θέμα των λιγνιτών ανοίγει, το κοίτασμα της Ελασσόνας δεν είναι πρώτης προτεραιότητας, είναι μικρό, αλλά αρκετά αποδοτικό.

Οι δηλώσεις αυτές προκαλούν εκ νέου έντονη ανησυχία για την περιοχή της Ελασσόνας, που προσπαθεί να αναπτύξει και να επεκτείνει το μοντέλο ανάπτυξης που στρέφεται γύρω από τα πιστοποιημένα προϊόντα, αρνάκι και κατσικάκι Π.Ο.Π. και τα αγνά γεωργικά προϊόντα.

Για το λόγο αυτό μετά από εκτενή συζήτηση που προηγήθηκε στο Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας πάρθηκε η απόφαση να ζητηθεί νομική κάλυψη του ζητήματος. Επαναδιατυπώθηκε η κάθετη αντίθεση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας σε κάθε μορφής εκμετάλλευση των λιγντικών κοιτασμάτων που θα υπονομεύσουν το μέλλον της περιοχής καταστρέφοντας το φυσικό περιβάλλον, τον υδροφόρο ορίζοντα, μέσω του Τιταρίσιου ποταμού – παραποτάμου του Πηνειού - και για τις μελλοντικές γενιές και την ίδια την υγεία και την ασφαλή διαβίωση των κατοίκων της περιοχής.

Ο Δήμος Ελασσόνας θα κινηθεί προς την κατεύθυνση της ενημέρωσης των πολιτών και της κοινής γνώμης με τη συμβολή των βουλευτών του Νομού, της Περιφέρειας Θεσσαλίας, της ΠΕΔ Θεσσαλίας, των φορέων και των οικολογικών οργανώσεων διοργανώνοντας μεταξύ άλλων μια μεγάλη εκδήλωση στην Ελασσόνα με τον χαρακτήρα αυτό.

6Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΓΙΟΡΤΗ ΦΕΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΑΣΣΟΝΑ

22 – 23- 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2012

Κάτω απ' αυτό το πρίσμα, του κινδύνου της μόλυνσης και της μη αναστρέψιμης βλάβης του φυσικού περιβάλλοντος λόγω των σχεδίων της εξόρυξης των λιγνιτικών κοιτασμάτων, πραγματοποιείται φέτος η 6η Πανελλήνια Γιορτή Φέτας στην Ελασσόνα.

Με το βλέμμα στραμμένο στην προστασία του γεωργοκτηνοτροφικού χαρακτήρα της περιοχής και της περαιτέρω στήριξης και ανάπτυξης της παραγωγής και προώθησης τόσο της φέτας όσο και των υπολοίπων προϊόντων της Ελασσόνας ο Δήμος Ελασσόνας διοργανώνει και την φετινή Γιορτή Φέτας παρά την οικονομική δυσχέρεια που αντιμετωπίζει η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Ελασσόνας.

Βασικός άξονας της φετινής Γιορτής Φέτας θα είναι η ενημέρωση όλων, κατοίκων και επισκεπτών, για την επικινδυνότητα των σχεδίων αξιοποίησης του λιγνίτη Δομενίκου, τόσο για την περιοχή της Ελασσόνας, όσο και για την ευρύτερη περιοχή Θεσσαλίας, καθώς η μόλυνση δεν συγκρατείται σε όρια Δήμων και Νομών. Είναι το ίδιο απειλητική για την υγεία των κατοίκων και του Νομού Λάρισας και ακόμα του Νομού Τρικάλων.

Η λιτή ( από την άποψη του προϋπολογισμού) Γιορτή Φέτας θα αναδείξει για άλλη μια φορά την υπεροχή του προϊόντος , γνωστού στο πανελλήνιο και στο εξωτερικό, της μοναδικής για την ποιότητα και τη γεύση της ΦΕΤΑΣ Ελασσόνας.

Παράλληλα θα πραγματοποιηθούν και πολιτιστικές εκδηλώσεις με κορυφαία αυτή της συναυλίας των γνωστών καλλιτεχνών Γεράσιμου Ανδρεάτου και Μελίνας Ασλανίδου.

Το Γραφείο Τύπου

Πρόστιμο 20 € για εκπρόθεσμες δηλώσεις

Μετά από ενημέρωση της ΔΕΔΔΗΕ Ελασσόνας σας ενημερώνουμε ότι για την Κυριακή 21 Απριλίου 2024 έχει προγραμματιστεί διακοπή ρεύματος στην πόλη της Ελασσόνας και σε π [ ... ]

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Νεολαίας, ο Δήμος Ελασσόνας έχει πραγματοποιήσει μια σειρά εκδηλώσεων, οι οποίες θα ολοκληρωθούν σήμερα Παρασκευή 19 Απριλίο [ ... ]