«Σπουδαίες εθελοντικές δράσεις στο Δήμο Ελασσόνας»

ethdraseis3Πρωτοβουλίες εθελοντικού χαρακτήρα έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο διάστημα σε πολλές κοινότητες του Δήμου Ελασσόνας με τη συμμετοχή πολιτών, τοπικών συμβουλίων και συλλόγων με αίσθημα οικολογικής συνείδησης και κοινωνικής αλληλεγγύης.

Εργασίες καθαρισμού και συντήρησης κοινόχρηστων χώρων πραγματοποιήθηκαν σε πολλές κοινότητες όπως Πυθίου, Δομενίκου, Συκέας-Ανάληψης, Δρυμού, Τσαριτσάνης και Βαλανίδας στο πλαίσιο της προσπάθειας ενίσχυσης του εθελοντισμού, ευαισθητοποίησης των πολιτών και ιδίως των νέων σε θέματα καθαριότητας και περιβάλλοντος.

Με αφορμή την επιτυχή υλοποίηση των εθελοντικών δράσεων καθαρισμού σε πολλές κοινότητες ο δήμαρχος κ. Ν. Γάτσας συνεχάρη μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης τις προσπάθειες όλων και μεταξύ άλλων ανάφερε τα εξής: «Οι παρεμβάσεις που πραγματοποιήθηκαν με γεμίζουν αισιοδοξία. Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος για την ωριμότητα και την συλλογικότητα , για εθελοντική προσφορά. Ευχαριστώ από καρδιάς τόσο τους Προέδρους των Κοινοτήτων όσο και τους δημότες των περιοχών αυτών, που έδειξαν την αγάπη τους για τον τόπο και τον περιποιήθηκαν. Οι εργασίες αυτές δεν αντικαθιστούν την ευθύνη του δήμου, αλλά αποδεικνύουν έμπρακτα ότι ο δήμος είμαστε όλοι. Οι προσπάθειες της δημοτικής αρχής παρά τα προβλήματα θα συνεχιστούν, ώστε να βελτιωθεί η καθημερινότητα των δημοτών μας για έναν δήμο που μας αξίζει».

ethdraseis1   ethdraseis2   ethdraseis5   ethdraseis4

Ν.Γάτσας:«Προσπάθεια ανάδειξης του Ολύμπου ως προορισμού αθλητών παραπέντε»

Ν. Γάτσας «Σταθερή η συνεργασία με τα αθλητικά σωματεία της Ελασσόνας» Συνάντηση με εκπροσώπους αθλητικών σωματείων της Ελασσόνας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29 Μ [ ... ]

Τον δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα επισκέφτηκε ο Καθηγητής Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Θεοχάρης Ζάγκας, ο  [ ... ]