Διεθνής διαγωνισμός για οχήματα καθαριότητας από τον Δήμο Ελασσόνας

aporrimatΣε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός για την προμήθεια δύο απορριμματοφόρων και ενός αναρροφητικού σαρώθρου για το Δήμο Ελασσόνας προϋπολογισμού 540.800 ευρώ, με χρηματοδότηση από επενδυτικά κεφάλαια του Δήμου Ελασσόνας και το πρόγραμμα «Φιλόδημος 2».

Ο Δήμος Ελασσόνας θα αποκτήσει σύντομα 3 υπερσύγχρονα οχήματα στον τομέα της καθαριότητας, 2 απορριμματοφόρων και 1 αναρροφητικού σάρωθρου (σκούπα), για να ενισχυθεί η υπηρεσία της αποκομιδής απορριμμάτων και της καθαριότητας των κοινόχρηστων χώρων.

Με τον ανοιχτό διαγωνισμό που είναι σε εξέλιξη ο Δήμος Ελασσόνας θα ανανεώσει μετά από πολλά χρόνια τον πεπαλαιωμένο στόλο του με ολοκαίνουρια απορριμματοφόρα και ένα αναρροφητικό σάρωθρο ενισχυμένης δυναμικότητας, που ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις και τις ιδιομορφίες που παρουσιάζει η σάρωση δημοτικών οδών και κοινόχρηστων χώρων.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας δήλωσε: «Χαίρομαι ιδιαίτερα που ο Δήμος μας θα εξοπλιστεί σύντομα με 3 υπερσύγχρονα οχήματα καθαριότητας για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής στην πόλη και τις κοινότητες. Άλλωστε η καθημερινότητα αποτελεί βασική προτεραιότητα της νέας διοίκησης. Παραλάβαμε μία υπηρεσία καθαριότητας υποβαθμισμένη, υποστελεχωμένη, αναποτελεσματική. Πετύχαμε σε λίγους μόλις μήνες να οργανώσουμε το στόλο και τις υπηρεσίες των εργαζομένων, να προσφέρουμε όλα τα μέσα προστασίας και να αποδώσει η υπηρεσία τα μέγιστα. Οι αυξημένες ανάγκες του Δήμου δεν καλύπτονται όμως μόνο με την οργάνωση. Χρειάζονται κονδύλια και όχι στάχτη στα μάτια. Εξασφαλίσαμε ήδη από τις πρώτες βδομάδες τα απαραίτητα κονδύλια για την προμήθεια αυτή των οχημάτων αυτών, όταν κάποιοι μας κατηγορούσαν ότι παίρνουμε τα χρήματα από την κατασκευή του πνευματικού κέντρου για να πάρουμε απορριμματοφόρα. Τελικά, και η κατασκευή του πνευματικού κέντρου προχωρά, και η προμήθεια των νέων οχημάτων».

Ν.Γάτσας:«Προσπάθεια ανάδειξης του Ολύμπου ως προορισμού αθλητών παραπέντε»

Ν. Γάτσας «Σταθερή η συνεργασία με τα αθλητικά σωματεία της Ελασσόνας» Συνάντηση με εκπροσώπους αθλητικών σωματείων της Ελασσόνας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29 Μ [ ... ]

Τον δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα επισκέφτηκε ο Καθηγητής Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Θεοχάρης Ζάγκας, ο  [ ... ]

Σύσκεψη για την ετοιμότητα των σχολείων της Α/Βάθμιας Εκπαίδευσης ώστε να λειτουργήσουν από την προσεχή Δευτέρα με τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια, συγκάλεσε ο δήμα [ ... ]