Ν. Γάτσας: «Το κολυμβητήριο θα γίνει, όταν βρεθεί χρηματοδότηση»

gatsasnikolaosΣΤΟ ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ 5 ΓΗΠΕΔΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Με τη σύμφωνη γνώμη της απόλυτης πλειοψηφίας του Δημοτικού Συμβουλίου ο Δήμος Ελασσόνας θα ζητήσει από το Υπουργείο Εσωτερικών την αντικατάσταση του έργου «Ανοιχτό Κολυμβητήριο Ελασσόνας» προϋπολογισμού 1.872.400,00 € με το έργο της «Συντήρηση – Ανακατασκευή αθλητικών εγκαταστάσεων Δήμου Ελασσόνας» προϋπολογισμού 1.200.000,00 €.

Μετά από εισήγηση του Αντιδημάρχου Προγραμματισμού & Ανάπτυξης κ. Δημ. Καρανίκα, το Δημοτικό Συμβούλιο αποφάσισε την τροποποίηση της πράξης ένταξης του έργου «Ανοιχτό Κολυμβητήριο Ελασσόνας» στο πρόγραμμα Φιλόδημος ΙΙ, προκειμένου να ενταχθεί στην ίδια πρόσκληση η ανακατασκευή πέντε (5) γηπέδων ποδοσφαίρου σε ισάριθμες κοινότητες, την Ελασσόνα, το Βλαχογιάννι, το Δρυμό, τον Ευαγγελισμό και την Τσαριτσάνη.

Σε δήλωσή του ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας αναφέρει: «Μετά από σειρά επαφών με στελέχη του Υπουργείου Εσωτερικών και άλλες αναθέτουσες αρχές, καταλήξαμε στην πιο συμφέρουσα επιλογή για το Δήμο μας. Να αντικαταστήσουμε την πρόταση του ανοιχτού κολυμβητηρίου με μία πρόταση που μπορεί να χρηματοδοτηθεί εξ ολοκλήρου από το πρόγραμμα Φιλόδημος ΙΙ. Δυστυχώς η προηγούμενη διοίκηση βιάστηκε να υποβάλει την πρόταση του ανοιχτού κολυμβητηρίου στην πρόσκληση IV του Φιλόδημος ΙΙ, ενώ η μέγιστη χρηματοδότηση του προγράμματος ήταν 600.000 ευρώ. Επρόκειτο για μία απολύτως λανθασμένη επιλογή προγράμματος, μόνο για λόγους προεκλογικού εντυπωσιασμού, που δεν επιτρέπεται να υιοθετήσουμε. Το κολυμβητήριο της Ελασσόνας θα κατασκευαστεί, όταν βρεθεί επαρκής χρηματοδότηση από τα αντίστοιχα τομεακά προγράμματα ή ευρωπαϊκά επενδυτικά κεφάλαια. Τα χρήματα της πρόσκλησης αυτής θα αξιοποιηθούν για την ανάπτυξη του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου στις κοινότητες του δήμου μας και παράλληλα διεκδικούμε κονδύλια για την πλήρη χρηματοδότηση ενός Κλειστού Κολυμβητηρίου 12μηνης λειτουργίας, την μελέτη του οποίου θα παρουσιάσουμε σύντομα στο Δημοτικό Συμβούλιο».

Ν.Γάτσας:«Προσπάθεια ανάδειξης του Ολύμπου ως προορισμού αθλητών παραπέντε»

Ν. Γάτσας «Σταθερή η συνεργασία με τα αθλητικά σωματεία της Ελασσόνας» Συνάντηση με εκπροσώπους αθλητικών σωματείων της Ελασσόνας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29 Μ [ ... ]

Τον δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα επισκέφτηκε ο Καθηγητής Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Θεοχάρης Ζάγκας, ο  [ ... ]

Σύσκεψη για την ετοιμότητα των σχολείων της Α/Βάθμιας Εκπαίδευσης ώστε να λειτουργήσουν από την προσεχή Δευτέρα με τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια, συγκάλεσε ο δήμα [ ... ]