Δίκτυα μονοπατιών και οικοτουριστικής ανάπτυξης προτείνει ο Καθηγητής Θ. Ζάγκας στο Δήμο Ελασσόνας

zagkasΤον δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα επισκέφτηκε ο Καθηγητής Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Θεοχάρης Ζάγκας, ο οποίος έλκει την καταγωγή του από το Δομένικο Ελασσόνας και τυγχάνει φίλος και συνεργάτης της δημοτικής αρχής.

Στη συζήτηση των δύο αντρών, ο κ. Ζάγκας πρότεινε τη συνεργασία του Δήμου με το τμήμα Δασολογίας που Πανεπιστημίου, για την κατάρτιση ενός Στρατηγικού Σχεδίου δημιουργίας Δικτύου Μονοπατιών με ευρωπαϊκές προδιαγραφές σε όλη την περιοχή του δήμου.

Συζητήθηκαν επίσης περιβαλλοντικά θέματα, όπως η προστασία των δασών και η κατάρτιση διαχειριστικών σχεδίων, ειδικά του περιαστικού δάσους της Ελασσόνας. Ο κ. Γάτσας διαβεβαίωσε τον κ. Ζάγκα ότι η νέα διοίκηση παραμένει προσηλωμένη στο στόχο της δημιουργίας Δικτύου Οικοτουριστικής Ανάπτυξης της παρολύμπιας περιοχής.

ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ «ΑΓΡΟΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ 5 ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ (ΓΑΛΑ, ΚΡΕΑΣ, ΚΡΑΣΙ, ΜΕΛΙ & ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ)»