«Με τον Υφυπουργό Υποδομών Γ. Κεφαλογιάννη ο Δήμαρχος Ελασσόνας»

dEL13

Συνάντηση εργασίας είχανε στο Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών, οι δήμαρχοι Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας και Κατερίνης κ. Κώστας Κουκοδήμος με τον Υφυπουργό κ. Γιάννη Κεφαλογιάννη.

Κατά τη συζήτηση ετέθησαν θέματα που αφορούν τις υποδομές και τη σύνδεση του Δήμου Ελασσόνας με τον όμορο Δήμο Κατερίνης. Οι δύο δήμαρχοι ζήτησαν από τον υπουργό να εξεταστεί η δυνατότητα ασφαλτόστρωσης του δρόμου που συνδέει την Πέτρα με τον Κοκκινοπηλό, ένας δρόμος ύψιστης σημασίας, ο οποίος θα βελτιώσει το οδικό δίκτυο μεταξύ των δύο δήμων και θα ενισχύσει την επισκεψιμότητα των τουριστών παράλληλα.

Την ικανοποίηση του εξέφρασε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν.Γάτσας για τη συνάντηση στο Υπουργείο και έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Θέλω να ευχαριστήσω τόσο τον Υφυπουργό Υποδομών όσο και τον Δήμαρχο Κατερίνης για την συνεργασία. Οι συνεργασίες πάντα φέρνουν καλύτερα αποτελέσματα και είμαι πολύ χαρούμενος που έγιναν όλες οι ενέργειες ώστε να καταθέσουμε μια μελέτη ολοκληρωμένη, η οποία αξιολογήθηκε και πήρε το πράσινο φως από τον Υπουργό, ώστε να προχωρήσει η ασφαλτόστρωση. Πλέον με την καλύτερη οδική σύνδεση των δύο δήμων, θα επιτευχθεί μεγαλύτερη επισκεψιμότητα στην περιοχή του Ολυμπού και αντίστροφα στην περιοχή του Αγ. Δημητρίου».

Ξεκίνησε από την Ελασσόνα και θα συνεχιστεί σε όλες τις κοινότητες του Δήμου η τοποθέτηση καλαίσθητων πλαισίων κάλυψης των κάδων απορριμμάτων, σε μία προσπάθεια  [ ... ]

Γ. Δραγατσίκης: «Προχωρούμε σε παρεμβάσεις για ασφαλή σχολεία» Εγκρίθηκε από το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας μετά από εισήγηση του αντιδημάρχου τεχνικών έργων κ [ ... ]

Στο πλαίσιο των Περιβαλλοντικών Δράσεων του Δήμου Ελασσόνας, την Παρασκευή 10 Ιουλίου στις 21:30 μ.μ. στην Κεντρική Πλατεία Ελασσόνας θα πραγματοποιηθεί η τελετή λήξ [ ... ]

Θέλω να απευθύνω τις βαθύτατες ευχαριστίες μου στις δυνάμεις των Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Ελασσόνας και Λάρισας, του Αστυνομικού Τμήματος Ελασσόνας, του τμήματος [ ... ]