Επετειακό Λεύκωμα για τον εορτασμό των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Ελασσόνας

coverelassona2.jpg  Στην έκδοση του Λευκώματος «ΕΛΑΣΣΟΝΑ 1912-2012, 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ» προέβη ο Δήμος Ελασσόνας επιχειρώντας να συμβάλει στη διατήρηση της μνήμης των σπουδαίων ιστορικών γεγονότων της περιόδου εκείνης, της μάχης της Ελασσόνας, της μάχης του Σαρανταπόρου, μεταφέροντας στις νέες γενιές ιδιαίτερα τη φλόγα της Ελευθερίας και της Εθνικής Ανεξαρτησίας.

Ο Δήμος Ελασσόνας και η Κοινωφελής Επιχείρηση τιμώντας το Παρελθόν για ένα Ελεύθερο Μέλλον φιλοδοξούν να αφήσουν στην ιστορία της πόλης μας αυτό το Λεύκωμα διατηρώντας τη μνήμη ζωντανή και τη φλόγα άσβεστη.

Στην πραγματοποίηση του λευκώματος συνέβαλαν με κείμενά τους οι εκπαιδευτικοί Βασίλης Ζαρζώνης, Γεώργιος Μπαμπούλης, Ευαγγελία Ράπτου, Πένυ Αγοράστη – Χέβα και ο φωτογράφος Γεώργιος Ζαρζώνης, που είχε και την επιμέλεια της εκδόσεως.

ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΥΚΩΜΑ ΤΩΝ 100 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΕΛΑΣΣΟΝΑ:100 χρόνια Ελευθερίας

Υπάρχουν στιγμές στην πορεία των λαών μέσα στο χρόνο που είναι ξεχωριστές, που οι άνθρωποι υπερβαίνουν τον εαυτό τους και μεγαλουργούν.

Είναι αυτές οι στιγμές που η ιστορία κλίνει το γόνυ στο μεγαλείο της ψυχής.

Πριν 100 χρόνια τα γεγονότα που συντελέστηκαν στην περιοχή της Ελασσόνας χαράχτηκαν στην ιστορία της χώρας μας για πάντα, καθώς συντέλεσαν στην απελευθέρωση της περιοχής απ' τον τούρκικο ζυγό, την απαρχή της απελευθέρωσης της υπόλοιπης Ελλάδας και τον διπλασιασμό των συνόρων της χώρας μας.

Τα 100 Χρόνια από την Απελευθέρωση της Ελασσόνας μας ωθούν να αναλογιστούμε τις δικές μας ευθύνες για την πορεία του τόπου και τη δική μας προσωπική και συλλογική «μάχη», μια άλλης μορφής μάχη, για το μέλλον της πατρίδας μας.

Ο εορτασμός των 100 χρόνων μας δίνει την ευκαιρία να στρέψουμε το βλέμμα στο παρελθόν, να τιμήσουμε και να θυμηθούμε, αλλά και για να αξιολογήσουμε το παρόν, να οραματιστούμε το μέλλον της περιοχής μας, των ανθρώπων της, των νέων γενιών συνεχίζοντας την πλούσια παράδοση μας από καλύτερη θέση.

Συνεχίζοντας να είμαστε Έλληνες περισσότερο από ποτέ.

Συνεχίζοντας να είμαστε αυτοί που δίδαξαν Πολιτισμό.

Συνεχίζοντας όρθιοι, περήφανοι, ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.

Σήμερα περισσότερο από ποτέ, η κοινωνία μας έχει ανάγκη να επαναφέρει και να αναδείξει αξίες όπως της αλληλεγγύης, της κατανόησης και της συνεργασίας.

Αξίες απαραίτητες για την έξοδο από την κρίση και τη δημιουργία μιας νέας πετυχημένης πορείας.

Οφείλουμε να παραδειγματιστούμε από το παρελθόν μας θα αναζητήσουμε την κινητήρια δύναμη, να αντισταθούμε και να διεκδικήσουμε όλα όσα μας ανήκουν, να ξαναδώσουμε στους νέους μας την ελπίδα και την προοπτική και να τους καταστήσουμε πρωταγωνιστές.

Να ανασυντάξουμε τις σκέψεις και τις δυνάμεις μας.

Να αποδείξουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε.

Να εμπνευστούμε από το αγωνιστικό φρόνημα εκείνης της εποχής.

Να επιλέξουμε τον «μονόδρομο» της ανάπτυξης της περιοχής οδηγώντας την σε «νικηφόρα» πορεία.

Η επέτειος των 100 χρόνων μπορεί να αποτελέσει μια νέα αφετηρία για την Ελασσόνα δημιουργώντας νέες ευκαιρίες για ανάπτυξη και ανάταση, με όργανο τη συλλογικότητα και τη μεθοδικότητα, το σωστό σχεδιασμό.

Με όραμα και στόχο μια πόλη και μια περιοχή που δεν θα έχει τίποτε να ζηλέψει από ένα σύγχρονο δυναμικό κέντρο.

Αξιοποιώντας το ανθρώπινο δυναμικό μας, κατά κύριο λόγο, το φυσικό, μοναδικό, παρθένο περιβάλλον μας από την άλλη, πορευμένοι στα χνάρια της αγροτουριστικής ανάπτυξης που ήδη έχουμε χαράξει.

Η Ελασσόνα σήμερα, λειτουργώντας σαν ενιαίος Δήμος στα διοικητικά όρια της επαρχίας Ελασσόνας, έχει τις δυνατότητες να καταστεί ένα δυναμικό κέντρο, να αναπτυχθεί ακόμα περισσότερο, όπως δυναμικά αναπτύχθηκε στο διάβα των 100 αυτών χρόνων.

Με την έκδοση του Λευκώματος αυτού φιλοδοξούμε να συμβάλουμε στη διατήρηση της μνήμης των σπουδαίων ιστορικών γεγονότων της περιόδου εκείνης, της μάχης της Ελασσόνας, της μάχης του Σαρανταπόρου, μεταφέροντας τον πυρσό της Ελευθερίας, της Ανεξαρτησίας, της Αυτοδιάθεσης των λαών στο σήμερα.

Είναι στο χέρι μας και κυρίως στο χέρι των νεότερων συμπολιτών μας να αγωνιστούν για να διατηρήσουν τα χώματα των προγόνων τους ΕΛΕΥΘΕΡΑ.

Η έννοια της Ελευθερίας και της Ανεξαρτησίας παίρνουν σήμερα άλλες διαστάσεις και αυτές οφείλουμε να διερευνήσουμε δίνοντας τη διάσταση και την προοπτική που επιθυμούμε για τον τόπο μας για την πατρίδα μας. Διατηρώντας τις αξίες, διατηρώντας την ανθρώπινη υπόσταση, την Ελληνική Ψυχή που ξέρει να παλεύει, να μάχεται να μεγαλουργεί.

Συγχαίροντας όλους, όσους εργάσθηκαν για την έκδοση του Λευκώματος εύχομαι από καρδιάς να ανατρέξει ο καθένας από μας στα αποθέματα ψυχής που έχει και όλοι μαζί σαν λαός να σταθούμε άξιοι απόγονοι των αγωνιστών του 1912 και να δώσουμε τη δική μας μάχη νικηφόρα, τίμια, αξιοπρεπή.

Το οφείλουμε στην ιστορία μας και στο μέλλον του τόπου μας.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΧΟΠΟΥΛΟΣ

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]