ΔΕΥΑΕΛ: «Μηδενικά τέλη σύνδεσης στην Κοινότητα Τσαριτσάνης»

deyaeldroumeyp

Ανακοίνωση για τις νέες συνδέσεις με το δίκτυο αποχέτευσης της κοινότητας Τσαριτσάνης εξέδωσε η Δ.Ε.Υ.Α. Ελασσόνας, η οποία καλεί τους ιδιοκτήτες ακινήτων του ιστορικού οικισμού Τσαριτσάνης, να καταθέσουν αίτηση για να συνδεθούν με το νέο δίκτυο αποχέτευσης που παραδόθηκε από την ανάδοχο εταιρεία πριν λίγες ημέρες.

Οι κάτοικοι της Κοινότητας Τσαριτσάνης έχουν πλέον την ευκαιρία να συνδεθούν με το δίκτυο που συνδέεται με την εγκατάσταση βιολογικού καθαρισμού της Ελασσόνας και απαλλάσσονται από τη χρήση υπόγειων αποθηκευτικών εγκαταστάσεων, συμβάλλοντας παράλληλα στην προστασία του περιβάλλοντος με την ορθολογική διαχείριση των αστικών λυμάτων.

Σύμφωνα με νομοθετική ρύθμιση, που έχει δρομολογηθεί και αναμένεται, όσοι συνδεθούν με το δίκτυο αποχέτευσης της κοινότητας δεν θα πληρώσουν τέλη σύνδεσης, καθώς τα έξοδα της σύνδεσης θα χρηματοδοτηθούν από το πρόγραμμα επιχορήγησης κατασκευής του δικτύου.

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν οι ιδιοκτήτες να λαμβάνουν στα γραφεία της ΔΕΥΑ ή στο τηλέφωνο 2493025444.

Συνάντηση με το νέο Διοικητή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ελασσόνας κ. Ελευθέριο Μουλτσιά, είχε στο γραφείο του ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, στον οποίο ευχήθη [ ... ]

Τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2021 ο αντιδήμαρχος Ελασσόνας κ. Ιωάννης Καριπίδης επισκέφτηκε το Κέντρο Υγείας Ελασσόνας και είχε συνάντηση με την Διευθύντρια του Κ.Υ. Ελασ [ ... ]

Τα μέγιστα απέδωσε και φέτος η συνεργασία του Δήμου Ελασσόνας με την Περιφέρεια Θεσσαλίας για τη συντήρηση της αγροτικής και δασικής οδοποιίας σε κοινότητες των  [ ... ]

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δύο χρόνων από την έναρξη της δημοτικής περιόδου, ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας παρουσιάζει έναν απολογισμό των πεπραγμένω [ ... ]