Δωρεά προκατασκευασμένου οικίσκου στο Κέντρο Υγείας από το Δήμο Ελασσόνας

dwrea1

Έναν προκατασκευασμένο οικίσκο για εξέταση Covid-19 δώρισε στο Κέντρο Υγείας Ελασσόνας ο Δήμος Ελασσόνας, ανταποκρινόμενος στις ιδιαίτερες ανάγκες που έχουν προκύψει λόγω της πανδημίας. Ο οικίσκος τοποθετήθηκε στον προαύλιο χώρο του Κέντρου Υγείας, προκειμένου να διενεργείται εκεί ο έλεγχος πιθανού κρούσματος covid-19 και να αποφεύγεται η επίσκεψη στα ιατρεία και η επαφή με το υπόλοιπο υγειονομικό προσωπικό.

Η παράδοση του οικίσκου έγινε παρουσία του Δημάρχου Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα, της Αντιδημάρχου κοινωνικής πρόνοιας κ. Φρ. Καρκαβανίδου-Σκρέτα, της Διευθύντριας του Κέντρου Υγείας Ελασσόνας κ. Ν. Ρέικου-Καφφέ και της αν. προϊσταμένης νοσηλευτικής υπηρεσίας κ. Αθ. Τσακνάκη.

«Με την εγκατάσταση του οικίσκου στον προαύλιο χώρο του Κέντρου Υγείας δίνουμε τη δυνατότητα να εξετάζονται τα ύποπτα περιστατικά covid-19 σε ανεξάρτητο χώρο, προσφέροντας ασφάλεια στους εργαζόμενους και προστασία στους ασθενείς. Ο Δήμος ανταποκρίθηκε θετικά στο αίτημα της κ. Καφφέ και μετά από έγκριση του Δημοτικού Συμβουλίου παραδώσαμε σήμερα τον οικίσκο στους υγειονομικούς του Κέντρου», δήλωσε ο κ. Γάτσας.

Η κ. Καφφέ ευχαρίστησε το Δήμο Ελασσόνας για τη δωρεά και δήλωσε ότι ο οικίσκος θα συμβάλει σημαντικά στον έλεγχο της μετάδοσης του covid-19 στην περιοχή και τα κρούσματα με κλινική συμπτωματολογία θα αντιμετωπίζονται άμεσα και αποτελεσματικά.

dwrea2new   dwrea3

ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΩΝ ΖΗΜΙΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Επιστολή στον προϊστάμενο του ΕΛΓΑ Λάρισας απέστειλε την περασμένη εβδομάδα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, ζητώντας να πραγματοποιηθούν αυτοψίες και έλεγχοι  [ ... ]

Τετάρτη 14 Απριλίου 2021 05:16