Με μεγάλη επιτυχία η εθελοντική αιμοδοσία του Δήμου Ελασσόνας

«Με μεγάλη επιτυχία η εθελοντική αιμοδοσία του Δήμου Ελασσόνας»

IMG0339n

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη 30 Δεκεμβρίου η εθελοντική αιμοδοσία του Δήμου Ελασσόνας, από τις 9 το πρωί έως τη μία το μεσημέρι, στην κεντρική πλατεία της πόλης, από την Κινητή Μονάδα Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας και την πολύτιμη βοήθεια του νεοσύστατου Παραρτήματος του Ερυθρού Σταυρού στην Ελασσόνα.

Οι πολίτες κάθε ηλικίας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του δήμου και παρόλες τις δύσκολες υγειονομικά συνθήκες, προσήλθαν χαρίζοντας 44 φιάλες αίμα, ανάμεσα τους και ο δήμαρχος κ. Ν. Γάτσας και ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων κ. Ι. Δραγατσίκης, ως εθελοντές αιμοδότες.

Ο Δήμος Ελασσόνας με αίσθημα ευθύνης απέναντι στις συλλογικές προσπάθειες όλων των φορέων για την αντιμετώπιση της πανδημίας του κορωνοϊού, δεν θα μπορούσε να μείνει αμέτοχος στο κάλεσμα του Υπουργείο Υγείας για την πραγματοποίηση αιμοληψιών εκτός Νοσοκομείων και για δεύτερη φορά πραγματοποίησε μέσα στη χρονιά εθελοντική αιμοδοσία, καθώς το τελευταίο διάστημα παρατηρείται οξεία μείωση των αποθεμάτων αίματος στη χώρα.

Ο κ. Ν. Γάτσας δήλωσε: «Οι πολίτες ανταποκρίθηκαν ξανά στο κάλεσμα μας για αιμοδοσία στην πόλη της Ελασσόνας, παρόλο τις ανησυχίες και τις φοβίες λόγω των συνθηκών. Τους ευχαριστώ πολύ όλους, αλλά περισσότερο τους νέους εθελοντές αιμοδότες, που σήμερα για πρώτη φορά προσήλθαν με αγάπη να προσφέρουν κάτι τόσο σημαντικό, ένα πραγματικό δώρο ζωής. Ευχαριστώ επίσης τόσο το προσωπικό της Κινητής Μονάδας Αιμοληψίας του Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας, που τήρησε όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας για τους πολίτες, καθώς επίσης και τα μέλη του Παραρτήματος του Ερυθρού Σταυρού Ελασσόνας το οποίο στηρίζει τέτοιες ενέργειες και η βοήθεια τους είναι πάντα πολύτιμη».

01nn

06n

IMG0307n

IMG0321n