Χρηματοδοτείται μελέτη για 32 σημεία Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων στο Δήμο Ελασσόνας

ilektrika

Εγκρίθηκε από το Πράσινο Ταμείο η χρηματοδότηση της μελέτης για το «Σχέδιο φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων (Σ.Φ.Η.Ο.)» του Δήμου Ελασσόνας, μετά από σχετική αίτηση που εξετάστηκε από το Δ.Σ. του Ταμείου στη συνεδρίαση της 23ης Δεκεμβρίου 2020.

Το ποσό της χρηματοδότησης ανέρχεται στο ποσό των 49.600,00 € και αφορά 32 δημόσια προσβάσιμα σημεία επαναφόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων (Η/Ο) κανονικής ή υψηλής ισχύος και αντίστοιχων θέσεων στάθμευσης Η/Ο, εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου, στο πλαίσιο ανάπτυξης της ηλεκτροκίνησης σε ολόκληρη τη χώρα και την επέκταση της χρήσης οχημάτων χαμηλών και μηδενικών εκπομπών ρύπων.

Μετά την ανακοίνωση της απόφασης ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας δήλωσε: «Με την ένταξη της μελέτης ΣΦΗΟ στο Πράσινο Ταμείο ο Δήμος μας μπαίνει πλέον επίσημα στη νέα εποχή της ηλεκτροκίνησης και θα συμβάλει στην ενίσχυση της «πράσινης» μετακίνησης με την προώθηση των ηλεκτρικών οχημάτων στην περιοχή. Η εγκατάσταση 32 σταθμών επαναφόρτισης σε διάφορα σημεία του δήμου, τόσο για τους κατοίκους, όσο και για τους επισκέπτες της περιοχής, είμαστε σίγουροι πως θα βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση».

Στην Κεντρική Πλατεία Ελασσόνας θα βρίσκεται αύριο Τετάρτη 3 Μαρτίου από τις 10:00 π.μ. έως τις 14:00μ.μ, κλιμάκιο του ΕΟΔΥ και της Περιφέρειας Θεσσαλίας, σε συνεργασία μ [ ... ]

Στο κτίριο που στέγαζε την πρώην Δ.Ο.Υ. Ελασσόνας αναμένεται να μετακομίσουν υπηρεσίες του Δήμου Ελασσόνας μετά τη φανερή μειοδοτική δημοπρασία που πραγματοποιήθ [ ... ]

Τη σύμβαση για τη συλλογή και επεξεργασία στοιχείων με σκοπό τον σχεδιασμό και των εξειδικευμένων δράσεων για την ενεργειακή αναβάθμιση του Γυμνασίου-Λυκείου Βε [ ... ]

Με επιστολή του προς τον διοικητή του ΕΛΓΑ κ. Ανδρέα Λυκουρέντζο, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας ζητάει την αλλαγή του κανονισμού του ΕΛΓΑ για τις αποζημιώσεις τ [ ... ]