Δήμος Ελασσόνας: «Ξεκινάνε εργασίες συντήρησης σε σχολικές μονάδες»

symvasisxoleia01

Ν. Γάσας: «Άμεση κάλυψη των αυξημένων αναγκών στην εκπαίδευση»

Στην υπογραφή της σύμβασης για τη συντήρηση των σχολικών μονάδων στην πόλη της Ελασσόνας, προχώρησε τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Γάτσας με τον κ. Κωνσταντίνο Γκουγκουλή, νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρείας «ΓΚΟΥΓΚΟΥΛΗΣ Ι. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΣΙΑ ΕΤΕ» που εδρεύει στη Λάρισα.

Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στα 119.800,00 € και θα καλυφθεί από πόρους του Δήμου για επενδυτικές δαπάνες (πρώην ΣΑΤΑ).

Μετά την υπογραφή της σύμβασης ο κ. Γάτσας δήλωσε: «Η δημοτική αρχή προχωράει άμεσα στην επίλυση χρόνιων προβλημάτων των σχολικών μονάδων στην πόλη της Ελασσόνας και δρομολογεί ήδη εργασίες για τα υπόλοιπα σχολεία του δήμου. Χρόνια αιτήματα της σχολικής κοινότητας βρίσκουν λύση και μια σειρά εργασιών έρχεται να αντιμετωπίσει τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν τα τελευταία χρόνια από τις τεχνικές αστοχίες και την ελλιπή χρηματοδότηση για τη συντήρηση τους, εξασφαλίζοντας καλύτερες συνθήκες για μαθητές και εκπαιδευτικούς».

Οι εργασίες που θα πραγματοποιηθούν σε κάθε σχολείο είναι οι εξής:

1ο Δημοτικό Σχολείο Ελασσόνας

Λόγω κακοτεχνίας και πλημμελούς εφαρμογής της υγρομόνωσης, θα πραγματοποιηθούν εργασίες:

• Επιμελής καθαρισμός, έλεγχος της υφιστάμενης στρώσης ασφαλτόπανων στη στέγη

• Επάλειψη με υγρομονωτικό υλικό πολυουρεθανικής βάσης.

2ο Δημοτικό Σχολείο Ελασσόνας – 2ο και 4ο Νηπιαγωγείο Ελασσόνας

• Διαμόρφωση ενός από τα υφιστάμενα W.C. σε W.C. νηπίων

• Κατασκευή νέας περίφραξης προς αντικατάσταση του υφιστάμενου συρματοπλέγματος.

3ο Δημοτικό Σχολείο Ελασσόνας

• Καθαίρεση και αντικατάσταση των κεραμιδιών που παρουσιάζουν φθορές

• Αντικατάσταση υπάρχουσας υδρορροής με καινούρια

• Χρωματισμός υφιστάμενων ψευδοροφών από γυψοσανίδες που δεν ολοκληρώθηκαν οι εργασίες

• Καθαίρεση και αντικατάσταση νιπτήρα και πλακιδίων στις τουαλέτες

Γυμνάσιο Ελασσόνας

• Τοποθέτηση ανοικτών οριζόντιων ημικυκλικών υδρορροών, περιμετρικά της στέγης (Βόρειου) κτιρίου και του στεγάστρου

• Αποκατάσταση των φθορών που έχει προκαλέσει η υγρασία στην οροφές της πλάκας του προβόλου και του στεγάστρου

• Για την διαχρονική προστασία της πλάκας του στεγάστρου θα γίνει τοποθέτηση περιμετρικών υδρορροών.

Επαγγελματικό Λύκειο Ελασσόνας

• Λόγω σημαντικών προβλημάτων υγρασίας, τα οποία είναι εμφανή στις οροφές των αιθουσών, θα πραγματοποιηθούν οι εργασίες:

• Στις μαρκίζες περιμετρικά των στεγών θα γίνει στεγανοποίηση

• Στο αίθριο θα γίνει καθαίρεση των πολυκαρβονικών φύλλων και τοποθέτηση νέων

• Στις τουαλέτες του κτιρίου θα αντικατασταθούν οι φθαρμένες ξύλινες πόρτες με νέες μεταλλικές.

• Τέλος θα γίνει καθαίρεση των φθαρμένων επιτοίχιων πλακιδίων στις τουαλέτες των αγοριών και θα αντικατασταθούν με νέα κεραμικά πλακίδια.

Με επιστολή του προς τον διοικητή του ΕΛΓΑ κ. Ανδρέα Λυκουρέντζο, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας ζητάει την αλλαγή του κανονισμού του ΕΛΓΑ για τις αποζημιώσεις τ [ ... ]

Ξεκίνησε η διαδικασία υποβολής αιτήσεων, η οποία θα διαρκέσει μέχρι και τις 31 Αυγούστου 2021, για το νέο πρόγραμμα της Περιφερείας Θεσσαλίας, σε συνεργασία με την ΕΔ [ ... ]

Συνοπτικό διαγωνισμό με σφραγισμένες προσφορές και με κριτήριο κατακύρωσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει χαμηλότερης τιμής προκηρύσ [ ... ]

Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2021 07:14