Δωρεά εξοπλισμού στην 8η ΕΜΑΚ από το Δήμο Ελασσόνας

emak0426

Τον Διοικητή της 8ης Ειδικής Μονάδας Αντιμετώπισης Καταστροφών (Ε.Μ.Α.Κ.) Αντιπύραρχο κ. Χρήστο Ζουναλή συνάντησε την περασμένη εβδομάδα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, στο πλαίσιο της σταθερής συνεργασίας του δήμου με τους φορείς της πολιτικής προστασίας.

Στο επίκεντρο της συνάντησης βρέθηκε η πρόσφατη δραματική επιχείρηση απεγκλωβισμού Λαρισαίων ορειβατών στον Όλυμπο και η συμμετοχή της 8ης ΕΜΑΚ σε επιχειρήσεις πολιτικής προστασίας σε περιοχές του Δήμου Ελασσόνας και ευρύτερα.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας ευχαρίστησε τον Διοικητή για την επιχειρησιακή ετοιμότητα της Μονάδας και υποσχέθηκε να συνδράμει το κλιμάκιο της ΕΜΑΚ με νέο εξοπλισμό, που θα προμηθευθεί ο Δήμος για τις ανάγκες της πολιτικής προστασίας.

Ο κ. Ζουναλής ευχαρίστησε το Δήμαρχο Ελασσόνας για τη συνεργασία και δήλωσε ότι η δωρεά εξοπλισμού του Δήμου προς την ΕΜΑΚ θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο το έργο των πυροσβεστών της ΕΜΑΚ, επιβεβαιώνοντας την ήδη στενή συνεργασία.

Με επιστολή του προς τον διοικητή του ΕΛΓΑ κ. Ανδρέα Λυκουρέντζο, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας ζητάει την αλλαγή του κανονισμού του ΕΛΓΑ για τις αποζημιώσεις τ [ ... ]

Ξεκίνησε η διαδικασία υποβολής αιτήσεων, η οποία θα διαρκέσει μέχρι και τις 31 Αυγούστου 2021, για το νέο πρόγραμμα της Περιφερείας Θεσσαλίας, σε συνεργασία με την ΕΔ [ ... ]

Συνοπτικό διαγωνισμό με σφραγισμένες προσφορές και με κριτήριο κατακύρωσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει χαμηλότερης τιμής προκηρύσ [ ... ]

Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2021 07:14