Στο Βλαχογιάννι Ελασσόνας η Υφυπουργός κ. Ζέττα Μακρή

episkepsimakri

Στο Βλαχογιάννι Ελασσόνας η Υφυπουργός κ. Ζέττα Μακρή

Στο σεισμόπληκτο Βλαχογιάννι βρέθηκε πριν από λίγο η Υφυπουργός Παιδείας κ. Ζέττα Μάκρη, συνοδευόμενη από τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Κ. Αγοραστό και βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας, για να επισκεφτεί το χώρο όπου έχουν τοποθετηθεί οι σκηνές για τη διαμονή των σεισμόπληκτων κατοίκων της κοινότητας και να επιθεωρήσει το κατεστραμμένο από το σεισμό Δημοτικό Σχολείο Βλαχογιαννίου, στο οποίο φοιτούν πάνω από 70 μαθητές.

Την κ. Μακρή υποδέχτηκε στο χώρο του πρώην Δημαρχείου Ποταμιάς ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, ο οποίος την ενημέρωσε για την κατάσταση στο Βλαχογιάννι και ζήτησε να μεριμνήσει για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων κατά το διάστημα της απαγόρευσης εισόδου σε αυτά.

Η κ. Μακρή δήλωση μεταξύ άλλων: «Είμαστε εδώ τόσο ουσιαστικά όσο και συμβολικά για να δείξουμε την συμπαράσταση μας στους κατοίκους και να δηλώσω ότι θα μεταφέρω στην Υπουργό και στο αρμόδιο Υπουργείο όλα τα στοιχεία που έχουν καταγραφεί, για την πλήρη επαναλειτουργία των σχολείων στην περιοχή».

makri1

makri2

makri3

makri4