Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για την οικονομική ενίσχυση των 600 ευρώ

Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για την οικονομική ενίσχυση των 600 ευρώ

ΣΤΟΥΣ ΠΛΗΓΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Ξεκίνησαν σήμερα Δευτέρα οι αιτήσεις για την οικονομική ενίσχυση των 600 ευρώ σε 11 τοπικές κοινότητες του Δήμου Ελασσόνας, που έχουν διαπιστωμένες ζημίες σε κατοικίες από το σεισμό της 3ης και 4ης Μαρτίου.

Η διαδικασία της υποβολής των αιτήσεων στήριξης υποστηρίζεται από τους διοικητικούς υπαλλήλους του Δήμου Ελασσόνας, που έχουν τοποθετηθεί σε σημεία, όπου μπορούν να προσέλθουν οι κάτοικοι, των οποίων η πρώτη κατοικία έχει πληγεί.

Η αξιολόγηση των αιτήσεων θα γίνει αμέσως μετά, από τριμελή επιτροπή του Δήμου που θα προχωρήσει σε αυτοψία στις δηλωθείσες κατοικίες και θα εγκρίνει την αίτηση της ενίσχυσης.

Ήδη από την πρώτη ημέρα της υποβολής έχουν κατατεθεί 168 αιτήσεις κατοίκων των πληγεισών περιοχών.

Οι πρώτες αιτήσεις που κατατέθηκαν είναι ανά οικισμό οι εξής: Μεσοχώρι 24 / Αμούρι 4 / Δομένικο 10 / Πραιτώρι 5 / Μαγούλα 31 / Συκέα 13 / Παλαιόκαστρο 22 / Βερδικούσια 15 / Ευαγγελισμός 13 / Μεγ. Ελευθεροχώρι 21 / Βλαχογιάννι 10.

ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΩΝ ΖΗΜΙΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Επιστολή στον προϊστάμενο του ΕΛΓΑ Λάρισας απέστειλε την περασμένη εβδομάδα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, ζητώντας να πραγματοποιηθούν αυτοψίες και έλεγχοι  [ ... ]

Τετάρτη 14 Απριλίου 2021 05:16
Στην Ελασσόνα αύριο Τετάρτη Rapid Tests