Αίτηση για απαλλαγή δημοτικών τελών λόγω του σεισμού

dimotikateli

Την πλήρη απαλλαγή τους από δημοτικά τέλη καθαριότητας και φωτισμού, δημοτικό φόρο και ΤΑΠ μπορούν να ζητήσουν οι ιδιοκτήτες των ακινήτων στο Δήμο Ελασσόνας, που είναι μη κατοικήσιμα λόγω του σεισμού της 3ης Μαρτίου. Ο Δήμος Ελασσόνας έχει κηρυχθεί στο σύνολό του σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης πολιτικής προστασίας.

Πιο συγκεκριμένα προβλέπεται πλήρης απαλλαγή από τα δημοτικά τέλη καθαριότητας και φωτισμού (αρ. 1 του ν. 25/1975), το φόρο ηλεκτροδοτούμενων χώρων (αρ. 10 του ν. 1080/1980) και το τέλος ακίνητης περιουσίας (αρ. 24 του ν. 2130/1993) σε ακίνητα που βρίσκονται σε περιοχές που έχουν κηρυχθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης πολιτικής προστασίας λόγω σεισμού και έχουν αποδεδειγμένα καταστραφεί ολοσχερώς ή υποστεί λειτουργικές ζημιές που τα καθιστούν μη κατοικήσιμα. Η χορηγούμενη απαλλαγή ισχύει για όσο χρονικό διάστημα τα ακίνητα είναι μη κατοικήσιμα και κατά συνέπεια δεν χρησιμοποιούνται.

Για να υποβάλετε την αίτηση πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο: ΑΙΤΗΣΗ

Στην άμεση χρηματική ενίσχυση 24 ωφελούμενων με το ποσό των 600 ευρώ, προχώρησε ο Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας του Δήμου Ελασσόνας στο [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας τιμώντας την σημαντικότερη σελίδα της νεότερης ιστορίας της χώρας και συμμετέχοντας στους πανηγυρικούς εορτασμούς για την επέτειο των 200 χρόνω [ ... ]

Μία από τις αποστολές του ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Ελασσόνας είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των ανδρών για τον καρκίνο του προστάτη και των όρχεων. Η πρόληψη σο [ ... ]