Διαδικτυακή εκδήλωση για τις «Εξαρτήσεις» από το ΕΔΔΥΠΠΥ και το Δήμο Ελασσόνας

eddyppy

Το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων-Προαγωγής Υγείας (ΕΔΔΥΠΠΥ) σε συνεργασία με το Δήμο Ελασσόνας υπό την Αιγίδα του ΙΣΑ, ανακοινώνει τη συνέχεια του διαδικτυακού προγράμματος «Αγωγή Υγείας για Παιδιά» την Τρίτη 8 Ιουνίου 2021 και ώρα 18:30 μ.μ .

Οι συμμετέχοντες μπορούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα που πραγματοποιείται με την υποστήριξη του κ. Αναστάσιου Χατζή, Παιδιάτρου-Εντατικολόγου, τ. Συντονιστή-Διευθυντή ΜΕΘ Νοσοκομείου Παίδων «Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ», Μέλος ΔΣ Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών μέσω της πλατφόρμας zoom.

Το σεμινάριο αποτελείται από 3 θεματικές ενότητες με τα εξής θέματα :

• ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ

• ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ (Κάπνισμα, Αλκοόλ, Ναρκωτικά)

• ΕΦΗΒΕΙΑ (Σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα, Παχυσαρκία, Εμβολιασμοί Εφήβων)

Η παρουσίαση θα έχει χρονική διάρκεια περίπου 1 ώρα (20' εισήγηση και 40' ερωτήσεις-συζήτηση) και θέμα τις «ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ».

Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση συγκεκριμένων πληθυσμιακών ομάδων (γονείς, εκπαιδευτικοί), που μπορούν να αποτελέσουν πυρήνα εκπαίδευσης με έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση, ώστε να είναι γνώστες των συνεπειών της έκθεσης των παιδιών σε κινδύνους και να λειτουργήσουν προστατευτικά με γνώμονα την Πρόληψη.

Βήματα παρακολούθησης του διαδικτυακού σεμιναρίου:

Για την παρακολούθηση του σεμιναρίου οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να δηλώσουνε τα στοιχεία επικοινωνίας τους ( mail, τηλέφωνο ) έως την Τρίτη 8 Ιουνίου το αργότερο μέχρι τις 12:00 μ.μ. στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή καλώντας στο 2493350245 – 2493022676 προκειμένου να δοθούν οι οδηγίες για τη συμμετοχή τους στο σεμινάριο και η αποστολή του συνδέσμου μέσω της πλατφόρμας zoom.

prosklisiprogragygeias

Στην Ελασσόνα και στην κατάμεστη αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Ελασσόνας πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο 27 Απριλίου 2024 η μεγάλη συναυλία του Δήμου Ελασσ [ ... ]

Με τη συμμετοχή εκπροσώπου του Δήμου Ελασσόνας πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα η Ημερίδα για την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά, που διοργάνωσαν το Υπουργείο Πολιτισμο [ ... ]

Τον δικηγόρο και νέο Πρόεδρο του ΟΣΕ κ. Γιάννο Γραμματίδη τίμησε πρόσφατα ο Δήμος Ελασσόνας σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Ελασσόνα, εκφράζοντας τις ευχαρ [ ... ]