Σημαντική Ανακοίνωση από τη ΔΕΥΑ Ελασσόνας

deyaeldroumeyp

Σημαντική ανακοίνωση εξέδωσε σήμερα Τετάρτη 28 Ιουλίου η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης και Αποχέτευσης Ελασσόνας, προειδοποιώντας τους κατοίκους του Δήμου για πιθανή έλλειψη νερού, λόγω αυξημένων καταναλώσεων τις ημέρες του καύσωνα.

Η ανακοίνωση έχει ως εξής:

«Αγαπητοί Συνδημότες,

Τις επόμενες ημέρες, λόγω του καύσωνα, θα δοκιμαστούν οι αντοχές των δικτύων ύδρευσης και η επάρκεια των πηγών υδροδότησης της ΔΕΥΑ Ελασσόνας.

Για να μη διαταραχθεί η ομαλή υδροδότηση όλων των κατοίκων θα πρέπει να αποφευχθούν οι υπερβολές στην χρήση του νερού.

Ενδεικτικά πρέπει αυτή την περίοδο:

- Να μην πλένουμε τα αυτοκίνητα μας, τα πεζοδρόμια και γενικότερα τους αύλειους χώρους

- Να μην αρδεύουμε ή να περιορίσουμε στο ελάχιστο την άρδευση σε κήπους, γκαζόν, μπαξέδες κ.α.

- Οι απαραίτητες αρδευτικές ανάγκες να εξυπηρετούνται μετά τις 11 το βράδυ

Το νερό είναι το πολυτιμότερο αγαθό και πρέπει να κάνουμε ορθολογική χρήση».

Ο Δήμος Ελασσόνας στο πλαίσιο εορτασμού της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, διοργανώνει μια ενδιαφέρουσα διάλεξη της Καθηγήτριας Ιστορί [ ... ]

Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες υπογραφής του Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και του Δήμου Ελασσόνας, για την ενίσχυση της κοινωνικής κα [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας ενημερώνει τους πολίτες ότι ξεκίνησε η απογραφή κτιρίων στο δήμο, η οποία διενεργείται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) σε όλους τους Δή [ ... ]

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων στο πρόγραμμα έως 31/10/2021

Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου 2021 06:55
Νέος αντιδήμαρχος Ελασσόνας ο Γ. Καριπίδης

Νέος αντιδήμαρχος σε θέματα υγείας ορίστηκε σήμερα από τον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα ο δημοτικός σύμβουλος Ιωάννης Καριπίδης.