Ο Δήμος Ελασσόνας στηρίζει την εκστρατεία της ΠΕΔ για τους πυρόπληκτους

simadimounew

Ανοιχτή επιστολή - πρόσκληση σε πολίτες και επιχειρήσεις για τη στήριξη των πληγέντων από τις πυρκαγιές απευθύνει ο Δήμος Ελασσόνας, ο οποίος σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Θεσσαλίας, προτείνει τη συγκέντρωση χρηματικού ποσού που θα διατεθεί από την ΠΕΔΘ σε πυρόπληκτους δήμους της χώρας.

Το κείμενο της επιστολής του Δημάρχου Ελασσόνας έχει ως εξής: «Συγκλονισμένοι από τις τεράστιες πυρκαγιές που ακόμη κατακαίνε την πατρίδα μας και με αίσθημα ευθύνης και αλληλεγγύης απέναντι στους συναδέλφους Δημάρχους και τους δημότες τους, αποφασίσαμε ως ΠΕΔ Θεσσαλίας να σταθούμε αρωγοί στην προσπάθεια ανάκαμψης των πληγεισών περιοχών.

Η αγάπη του κόσμου καθημερινά εκδηλώνεται απλόχερα με αποστολή ειδών πρώτης ανάγκης. Η δική μας εμπειρία ωστόσο από προηγούμενες καταστροφές δείχνει ότι τα συγκεκριμένα είδη σε μεγάλες ποσότητες δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ολοκληρωτικά. Για αυτό το λόγο επιλέξαμε να ανοίξουμε λογαριασμούς στις τράπεζες EUROBANK και ΠΕΙΡΑΙΩΣ (βλ. παρακάτω) που θα συγκεντρώσουμε το μεγαλύτερο δυνατό ποσό για να δώσουμε άμεση ώθηση στην ανακατασκευή των υποδομών των συγκεκριμένων περιοχών (ύδρευση-ηλεκτροδότηση-δρόμοι-καθαριότητα κλπ).

Ήδη οι Δήμοι τις Θεσσαλίας συγκεντρώσαμε 100.000 € και η ΠΕΔΘ πρόσθεσε άλλες 30.000 €.

Ζητάμε και την δική σας βοήθεια σε αυτή τη μεγάλη προσπάθεια. Ο επιχειρηματικός κόσμος άλλωστε πάντοτε ήταν ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος σε θέματα που πλήττουν την κοινωνία μας.

ΤΡΑΠΕΖΑΣ EUROBANK A.E.

Λογ/μός όψεως

0026.0217.37.0202535905

ΙΒΑΝ GR2402602170000370202535905

με την αναγραφή ΥΠΕΡ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΩΝ

ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Λογ/μός όψεως

ΙΒΑΝ GR5101712550006255154584587

με την αναγραφή ΥΠΕΡ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΩΝ»

Ευχαριστούμε προκαταβολικά για την συμμετοχή σας».

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]