Ολοκλήρωση των εργασιών αποκατάστασης των ζημιών στο Γυμνάσιο-Λύκειο Δομενίκου

Ν. Γάτσας: «Έμπρακτη η στήριξη της ΠΕΔ στο Δήμο Ελασσόνας»

9/9/2021

Ολοκλήρωση των εργασιών αποκατάστασης των ζημιών στο Γυμνάσιο-Λύκειο Δομενίκου

Ν. Γάτσας: «Έμπρακτη η στήριξη της ΠΕΔ στο Δήμο Ελασσόνας»

Ολοκληρώθηκαν οι επισκευαστικές εργασίες στο Γυμνάσιο-Λύκειο Δομενίκου, μετά τις ζημιές που προκλήθηκαν από τον σεισμό της 3ης Μαρτίου 2021. Με την οικονομική ενίσχυση που έλαβε ο Δήμος Ελασσόνας μέσω της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Θεσσαλίας (ΠΕΔ Θεσσαλίας), άμεσα έγινε η αποκατάσταση των ζημιών και το σχολείο είναι έτοιμο να υποδεχτεί μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Ο πρόεδρος της ΠΕΔ Θεσσαλίας κ. Αθανάσιος Νασιακόπουλος ανταποκρίθηκε θετικά στο αίτημα του δημάρχου και ομόφωνα μετά από συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου στις 8/4/2021, αποφασίστηκε η οικονομική ενίσχυση του Δήμου Ελασσόνας με το ποσό των 25.000€ για τη χρηματοδότηση της εκπόνησης μελέτης και αποκατάστασης ζημιών στο κτίριο που στεγάζεται το Γυμνάσιο-Λύκειο Δομενίκου.

Σε δήλωση του ο κ. Γάτσας τόνισε τα εξής: «Η οικονομική ενίσχυση από την ΠΕΔ Θεσσαλίας, αποτελεί απόδειξη του ενδιαφέροντος των μελών της για την ενίσχυση της πληγείσας περιοχής και την στήριξη του δήμου μας. Θέλω να ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά τον πρόεδρο κ. Νασιακόπουλο και όλα τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, καθώς από την πρώτη στιγμή έδειξαν ενδιαφέρον για τα προβλήματα που προέκυψαν από το σεισμό. Η οικονομική ενίσχυση έδωσε τη δυνατότητα άμεσα ο δήμος μας να ξεκινήσει τις εργασίες των ζημιών στο σχολείο Δομενίκου, μια μεγάλη σχολική μονάδα, που εξυπηρετεί όλα τα χωριά της δημοτικής ενότητας Ποταμιάς και αριθμεί 158 μαθητές».

Ο Δήμος Ελασσόνας στο πλαίσιο εορτασμού της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, διοργανώνει μια ενδιαφέρουσα διάλεξη της Καθηγήτριας Ιστορί [ ... ]

Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες υπογραφής του Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και του Δήμου Ελασσόνας, για την ενίσχυση της κοινωνικής κα [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας ενημερώνει τους πολίτες ότι ξεκίνησε η απογραφή κτιρίων στο δήμο, η οποία διενεργείται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) σε όλους τους Δή [ ... ]

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων στο πρόγραμμα έως 31/10/2021

Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου 2021 06:55
Νέος αντιδήμαρχος Ελασσόνας ο Γ. Καριπίδης

Νέος αντιδήμαρχος σε θέματα υγείας ορίστηκε σήμερα από τον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα ο δημοτικός σύμβουλος Ιωάννης Καριπίδης.