Δήμος Ελασσόνας: Παράταση υποβολής αιτήσεων για την οικονομική ενίσχυση απόρων

epidomata

ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΑΝΤΩΝΗΣ & ΣΤΕΛΛΑ ΚΥΡΚΟΥ»

Παράταση μέχρι και τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 δόθηκε από τον Ο.Κ.Π.Α.Π. για τις αιτήσεις οικονομικής ενίσχυσης 26 ωφελουμένων με το ποσό των 600 ευρώ υλοποιώντας για δεύτερη χρονιά το πρόγραμμα κοινωνικής προστασίας «Αντώνης & Στέλλα Κύρκου» στη μνήμη των δύο ευεργετών του οργανισμού.

Με ανακοίνωσή του ο Ο.Κ.Π.Α.Π. Δήμου Ελασσόνας ενημερώνει τους/τις ενδιαφερόμενους/ες για τη χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης σε είκοσι έξι (26) άτομα και οικογένειες που ανήκουν στις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες του πληθυσμού και διαβιούν σε συνθήκες ένδειας, να καταθέσουν αίτηση – υπεύθυνη δήλωση, στο πλαίσιο του προγράμματος κοινωνικής προστασίας «Αντώνης και Στέλλα Κύρκου» για το έτος 2021.

Ο αείμνηστος Ελασσονίτης επιχειρηματίας Αντώνης Κύρκος του Αθανασίου και της Καλλιόπης, άφησε στον ΟΚΠΑΠ ένα ισόγειο κατάστημα στο κέντρο της Ελασσόνας, στο οποίο σήμερα στεγάζεται το υποκατάστημα της Εθνικής Τράπεζας, εκφράζοντας την επιθυμία τα έσοδα από το ακίνητο αυτό να διατίθενται προς ενίσχυση των σκοπών του Οργανισμού.

Σημειώνεται ότι οι ωφελούμενοι του Προγράμματος Κοινωνικής Προστασίας «Αντώνης &

Στέλλα Κύρκου» θα επιλεγούν με βάση τη δημόσια πρόσκληση και μοριοδότηση, σύμφωνα με την υπ' αρ. 13/12-7-2021 απόφαση του Δ.Σ. του ΟΚΠΑΠ.

Οι όροι και οι προϋποθέσεις χορήγησης του βοηθήματος περιγράφονται αναλυτικά στην ανακοίνωση – πρόσκληση του Οργανισμού, η οποία είναι δημοσιευμένη στην ιστοσελίδα www.dimoselassonas.gr ακολουθώντας τη διαδρομή «Αρχική Σελίδα > ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΟΚΠΑΠ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ».

Για πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καλέσουν στα τηλέφωνα του οργανισμού 2493350227 & 2493350218

Τη σύμβαση για τη δημιουργία νέων θέσεων ταφής σε έξι κοιμητήρια του Δήμου Ελασσόνας και εργασίες συντήρησης σε τρία από αυτά υπέγραψε πρόσφατα ο δήμαρχος Ελασσό [ ... ]

Σε μια κίνηση διαφάνειας και εκσυγχρονισμού του μητρώου αρδευτών του Δήμου Ελασσόνας για το 2022, προχώρησε η δημοτική αρχή, δημοσιεύοντας τα στοιχεία αρδευόμενων  [ ... ]

Νέα χρηματοδότηση εξασφάλισε ο Δήμος Ελασσόνας με το ποσό των 255.905,76 € για το έργο «Βιώσιμη μικροκινητικότητα μέσω συστήματος κοινόχρηστων ποδηλάτων».

Κατάθεση νέας συμπληρωματικής πρότασης στο πρόγραμμα «Φιλόδημος ΙΙ»

Κυριακή 22 Μαΐου 2022 | Καρυά Ολύμπου