Νέος αντιδήμαρχος Ελασσόνας ο Γ. Καριπίδης

karipidisdimarxos

Νέος αντιδήμαρχος σε θέματα υγείας ορίστηκε σήμερα από τον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα ο δημοτικός σύμβουλος Ιωάννης Καριπίδης.

Ο κ. Καριπίδης είναι χειρούργος οφθαλμίατρος και αναλαμβάνει καθήκοντα σε θέση άμισθου αντιδημάρχου.

Στο νέο αντιδήμαρχο Ελασσόνας μεταβιβάζονται οι κάτωθι αρμοδιότητες:

1. Οργάνωση και λειτουργία του ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Ελασσόνας.

2. Συντονισμός δράσεων προληπτικής ιατρικής.

3. Δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του πληθυσμού για τα μέτρα περιορισμού εξάπλωσης του κορωνοϊού και την αναγκαιότητα του εμβολιασμού.

4. Συνεργασία με την 5η ΥΠΕ και το Κέντρο Υγείας Ελασσόνας για την υποβοήθηση του έργου τους.

5. Υποβοήθηση του έργου των Περιφερειακών και Αγροτικών Ιατρείων του Δήμου Ελασσόνας.

Ο κ. Γάτσας ευχήθηκε στον νέο αντιδήμαρχο επιτυχία στα νέα του καθήκοντα, σημειώνοντας ότι η δημόσια υγεία και η πρόληψη ασθενειών αποτελεί ένα κρίσιμο ζήτημα, το οποίο χρειάζεται καλό συντονισμό και υπεύθυνη διαχείριση από ανθρώπους που έχουν γνώση και εμπειρία.

Τη σύμβαση για τη δημιουργία νέων θέσεων ταφής σε έξι κοιμητήρια του Δήμου Ελασσόνας και εργασίες συντήρησης σε τρία από αυτά υπέγραψε πρόσφατα ο δήμαρχος Ελασσό [ ... ]

Σε μια κίνηση διαφάνειας και εκσυγχρονισμού του μητρώου αρδευτών του Δήμου Ελασσόνας για το 2022, προχώρησε η δημοτική αρχή, δημοσιεύοντας τα στοιχεία αρδευόμενων  [ ... ]

Νέα χρηματοδότηση εξασφάλισε ο Δήμος Ελασσόνας με το ποσό των 255.905,76 € για το έργο «Βιώσιμη μικροκινητικότητα μέσω συστήματος κοινόχρηστων ποδηλάτων».

Κατάθεση νέας συμπληρωματικής πρότασης στο πρόγραμμα «Φιλόδημος ΙΙ»

Κυριακή 22 Μαΐου 2022 | Καρυά Ολύμπου