Δήμος Ελασσόνας: Έγκριση δέσμης μέτρων ελάφρυνσης των επιχειρήσεων

apallagistelwn

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων στο πρόγραμμα έως 31/10/2021

Το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας ενέκρινε μια νέα σειρά δέσμης μέτρων για την ελάφρυνση των επιχειρήσεων για το έτος 2021, προσφέροντας μια οικονομική ανάσα σε ένα μεγάλο αριθμό επιχειρήσεων που επλήγησαν από την πανδημία του κορωνοϊού.

Οι ενδιαφερόμενοι που πληρούν τις προϋποθέσεις με βάση τις σχετικές διατάξεις, μπορούν να υποβάλουν τις αιτήσεις τους ψηφιακά μέσω της πλατφόρμας «Διαλειτουργικότητας Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών Δήμων Ελλάδας" της ΚΕΔΕ, στην ηλεκτρονική Διεύθυνση: https://dt.govapp.gr από τις 22-09-2021 έως 31-10-2021 επισυνάπτοντας τα απαραίτητα κατά περίπτωση δικαιολογητικά με την χρήση των κωδικών Taxisnet.

Στα αρχεία της αίτησης να επισυνάπτετε το Ε3 του 2021 και Μ2/Μ3 για νεοϊδρυθείσες επιχειρήσεις και ο τελευταίος λογαριασμός Ηλεκτρικού Ρεύματος.

Αναλυτικά οι κατηγορίες δικαιούχων έχουν ως εξής :

(Α) Επιχειρήσεις που ανέστειλαν υποχρεωτικά τη δραστηριότητά τους και εντάχθηκαν στις πληττόμενες δραστηριότητες :

- Απαλλαγή από δημοτικά τέλη για όλο το διάστημα της αναστολής

- Μείωση κατά 50% των δημοτικών τελών για το υπόλοιπο του 2021

(Β) Επιχειρήσεις που μισθώνουν δημοτικό ακίνητο ως κατάστημα και εντάσσονται στις πληττόμενες δραστηριότητες (όπως αυτές προσδιορίστηκαν με τις 1025/11-2-2021, 1063/24-3-2021, 1101/28-4-2021, 1114/25-5-2021, και 1139/25-6-2021 αποφάσεις του Υφυπουργού Οικονομικών):

- Απαλλαγή από μισθώματα για όλο το διάστημα της αναστολής που ίσχυσε για την κάθε μία επιχείρηση ανάλογα με τον Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας

- Απαλλαγή από δημοτικά τέλη για όλο το διάστημα της αναστολής που ίσχυσε για την κάθε μία επιχείρηση ανάλογα με τον Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας

- Μείωση κατά 50% των δημοτικών τελών για το υπόλοιπο του 2021, μετά το πέρας της αναστολής που ίσχυσε για την κάθε μία επιχείρηση ανάλογα με τον Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας

(Γ) Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφέ, εστίαση κλπ)

- Απαλλαγή από δημοτικά τέλη για όλο το διάστημα της αναστολής

- Μείωση κατά 50% των δημοτικών τελών για το υπόλοιπο του 2021

- Απαλλαγή του τέλους παρεπιδημούντων για όλο το διάστημα της αναστολής

- Απαλλαγή του τέλους επί των ακαθάριστων εσόδων 0,5% της εστίασης και 5% των κέντρων διασκέδασης για όλο το διάστημα της αναστολής

Όσον αφορά το τέλος κατάληψης κοινόχρηστου χώρου για τραπεζοκαθίσματα ισχύει η 46/2021 απόφαση του Δ.Σ.

(Δ) Νέοι επιτηδευματίες

- Μείωση σε ποσοστό 20% των δημοτικών τελών έτους 2020 για την επαγγελματική στέγη νέων επιτηδευματιών που ξεκίνησαν για πρώτη φορά τη δραστηριότητά τους εντός των ετών 2020-2021 (ήπια επαγγελµατική δραστηριότητα εκτός καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος) έως 30 χρονών και εφόσον η έδρα της επιχείρησής τους δεν είναι ταυτόχρονα και κατοικία.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν στο τηλέφωνο 24933-50245

Ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στους προέδρους των κοινοτήτων του Δήμου Ελασσόνας αναφορικά με τις υπηρεσίες που παρέχονται σε όλους τους κατοίκους από το Κέντρο Κο [ ... ]

Συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ ξεκίνησε ο Δήμος Ελασσόνας μέσω του ΚΕΠ Υγείας και του αρμόδιου αντιδημάρχου κ. Ιω. Καριπίδη. Η κινητή μονάδα του ΚΕΘΕΑ θα βρίσκεται σ [ ... ]

Συνάντηση με τον νέο Αστυνομικό Διευθυντή Λάρισας Αγάπιο Χαρακόπουλο είχε σήμερα ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας.

Το ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Ελασσόνας σε συνεργασία με κλιμάκιο του ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ βρέθηκε πριν από λίγες ημέρες στην κοινότητα Βερδικούσιας προκειμένου να ενημερωθού [ ... ]

Αυτοψία στο πεδίο των εργασιών του νέου έργου αντικατάστασης ολοκλήρου του δικτύου ύδρευσης της πόλης της Ελασσόνας, το οποίο ξεκίνησε πριν λίγες ημέρες, πραγματ [ ... ]