Η Ελασσόνα υποδέχεται το Ιστορικό Ράλι Ολύμπου

rali0810211

Στην Ελασσόνα θα τερματίσει φέτος το Ιστορικό Ράλι Ολύμπου, με την υποστήριξη του Δήμου Ελασσόνας, τιμώντας την πόλη από την οποία ξεκίνησε η διοργάνωση πριν 10 χρόνια.

Το επετειακό 10ο Ιστορικό Ράλι Ολύμπου θα πραγματοποιηθεί φέτος στις 9 και 10 Οκτωβρίου 2021 με τη συμμετοχή δεκάδων πληρωμάτων από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Η πόλη της Ελασσόνας θα φιλοξενήσει τα πληρώματα των κλασικών αυτοκινήτων την Κυριακή 10 Οκτωβρίου μετά τον τελικό τερματισμό στην Κεντρική Πλατεία της πόλης από τις 13:00 μ.μ. έως τις 17:00 μ.μ., όπου θα πραγματοποιηθεί η τελετή της απονομής των κυπέλλων στους μεγάλους νικητές.

Τα εντυπωσιακά αυτοκίνητα του Ράλι θα σταθμεύσουν στην κεντρική πλατεία το μεσημέρι της Κυριακής, όπου οι θεατές θα έχουν την ευκαιρία να τα απολαύσουν από κοντά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το περίφημο Ιστορικό Ράλι Ολύμπου (The Historic Rally of Olympian Gods) είναι ενταγμένο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο. ΦΙΛ.Π.Α. και έχει σπάσει ρεκόρ συμμετοχών, όπως πέρυσι με 102 συμμετοχές, ενώ φημίζεται για την εξαιρετική διοργάνωση, τις έντονες συγκινήσεις και τις υψηλές δόσεις αδρεναλίνης.

Ο αγώνας κλασικών αυτοκινήτων διοργανώνεται από την Περιφέρεια Θεσσαλίας (Π.Ε. Μαγνησίας και Σποράδων), το Δήμο Ελασσόνας, το Δίκτυο Περραιβία, τη Λέσχη Κλασσικών Αυτοκινήτων Μακεδονίας (ΛΕΚΑΜ), τον Σύλλογο Κλασσικών Αυτοκινήτων Λάρισας (ΣΚΑΛ) και τη Λέσχη Κλασσικών Οχημάτων Βόλου (ΛΕΚΟΒ), και τίθεται υπό την αιγίδα της FIVA και της ΕΟ-ΦΙΛΠΑ.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην Αντιδήμαρχο Πολιτισμού του Δήμου Ελασσόνας κ. Φρόσω Καρκαβανίδου-Σκρέτα στα τηλέφωνα 2493025440- 6945591722.

rali0810212   rali0810213

rali0810214

Ορκίστηκε ενώπιον του Δημάρχου Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα, νέος Τοπικός Σύμβουλος της Δημοτικής Κοινότητας Κρανέας ο κ. Γεώργιος Κουτσιώρας.

Συνάντηση με το νέο Διοικητή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ελασσόνας κ. Ελευθέριο Μουλτσιά, είχε στο γραφείο του ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, στον οποίο ευχήθη [ ... ]

Τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2021 ο αντιδήμαρχος Ελασσόνας κ. Ιωάννης Καριπίδης επισκέφτηκε το Κέντρο Υγείας Ελασσόνας και είχε συνάντηση με την Διευθύντρια του Κ.Υ. Ελασ [ ... ]

Τα μέγιστα απέδωσε και φέτος η συνεργασία του Δήμου Ελασσόνας με την Περιφέρεια Θεσσαλίας για τη συντήρηση της αγροτικής και δασικής οδοποιίας σε κοινότητες των  [ ... ]

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δύο χρόνων από την έναρξη της δημοτικής περιόδου, ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας παρουσιάζει έναν απολογισμό των πεπραγμένω [ ... ]