Η Ελασσόνα υποδέχεται το Ιστορικό Ράλι Ολύμπου

rali0810211

Στην Ελασσόνα θα τερματίσει φέτος το Ιστορικό Ράλι Ολύμπου, με την υποστήριξη του Δήμου Ελασσόνας, τιμώντας την πόλη από την οποία ξεκίνησε η διοργάνωση πριν 10 χρόνια.

Το επετειακό 10ο Ιστορικό Ράλι Ολύμπου θα πραγματοποιηθεί φέτος στις 9 και 10 Οκτωβρίου 2021 με τη συμμετοχή δεκάδων πληρωμάτων από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Η πόλη της Ελασσόνας θα φιλοξενήσει τα πληρώματα των κλασικών αυτοκινήτων την Κυριακή 10 Οκτωβρίου μετά τον τελικό τερματισμό στην Κεντρική Πλατεία της πόλης από τις 13:00 μ.μ. έως τις 17:00 μ.μ., όπου θα πραγματοποιηθεί η τελετή της απονομής των κυπέλλων στους μεγάλους νικητές.

Τα εντυπωσιακά αυτοκίνητα του Ράλι θα σταθμεύσουν στην κεντρική πλατεία το μεσημέρι της Κυριακής, όπου οι θεατές θα έχουν την ευκαιρία να τα απολαύσουν από κοντά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το περίφημο Ιστορικό Ράλι Ολύμπου (The Historic Rally of Olympian Gods) είναι ενταγμένο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο. ΦΙΛ.Π.Α. και έχει σπάσει ρεκόρ συμμετοχών, όπως πέρυσι με 102 συμμετοχές, ενώ φημίζεται για την εξαιρετική διοργάνωση, τις έντονες συγκινήσεις και τις υψηλές δόσεις αδρεναλίνης.

Ο αγώνας κλασικών αυτοκινήτων διοργανώνεται από την Περιφέρεια Θεσσαλίας (Π.Ε. Μαγνησίας και Σποράδων), το Δήμο Ελασσόνας, το Δίκτυο Περραιβία, τη Λέσχη Κλασσικών Αυτοκινήτων Μακεδονίας (ΛΕΚΑΜ), τον Σύλλογο Κλασσικών Αυτοκινήτων Λάρισας (ΣΚΑΛ) και τη Λέσχη Κλασσικών Οχημάτων Βόλου (ΛΕΚΟΒ), και τίθεται υπό την αιγίδα της FIVA και της ΕΟ-ΦΙΛΠΑ.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην Αντιδήμαρχο Πολιτισμού του Δήμου Ελασσόνας κ. Φρόσω Καρκαβανίδου-Σκρέτα στα τηλέφωνα 2493025440- 6945591722.

rali0810212   rali0810213

rali0810214

Τη σύμβαση για τη δημιουργία νέων θέσεων ταφής σε έξι κοιμητήρια του Δήμου Ελασσόνας και εργασίες συντήρησης σε τρία από αυτά υπέγραψε πρόσφατα ο δήμαρχος Ελασσό [ ... ]

Σε μια κίνηση διαφάνειας και εκσυγχρονισμού του μητρώου αρδευτών του Δήμου Ελασσόνας για το 2022, προχώρησε η δημοτική αρχή, δημοσιεύοντας τα στοιχεία αρδευόμενων  [ ... ]

Νέα χρηματοδότηση εξασφάλισε ο Δήμος Ελασσόνας με το ποσό των 255.905,76 € για το έργο «Βιώσιμη μικροκινητικότητα μέσω συστήματος κοινόχρηστων ποδηλάτων».

Κατάθεση νέας συμπληρωματικής πρότασης στο πρόγραμμα «Φιλόδημος ΙΙ»

Κυριακή 22 Μαΐου 2022 | Καρυά Ολύμπου