Ο Δήμος Ελασσόνας τιμά τη Μάχη Σαρανταπόρου

maxisarantaporou

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 109 χρόνων από τη νικηφόρα Μάχη Σαρανταπόρου της 9ης Οκτωβρίου 1912, ο Δήμος Ελασσόνας τιμά τη μνήμη των πεσόντων με μία λιτή τελετή το Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2021 στο Σαραντάπορο.

Θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στον Ι.Ν. Αγ. Μαρίνας Σαρανταπόρου και θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων στη μνήμη των πεσόντων Αξιωματικών και Στρατιωτών.

Η μάχη του Σαρανταπόρου θεωρείται ως η αποφασιστικότερη του πρώτου βαλκανικού πολέμου και αυτή που εξασφάλισε την νίκη στον ελληνικό στρατό και συνέβαλε στην υποχώρηση και αιχμαλωσία του οθωμανικού.

Από στρατιωτικής απόψεως παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, όχι μόνον για τη σκληρότητα που την χαρακτήρισε, αλλά και για τον εντυπωσιακό ελιγμό που πραγματοποίησε ο ελληνικός στρατός προκειμένου να υπερφαλαγγίσει τον οθωμανικό.

Παρουσιάζει επίσης ενδιαφέρον διότι οι σχετικές ελλείψεις των Οθωμανών ανέδειξαν την τεράστια σημασία των διαβιβάσεων και την αξία της πληροφορίας.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Ώρα 09:30 - Επιμνημόσυνη δέηση στον Ι.Ν. Αγ. Μαρίνας Σαρανταπόρου

Ώρα 09:45 - Κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]

Τη σύμβαση του εμβληματικού έργου «Παρεμβάσεις αναβάθμισης δημόσιου χώρου για τη δημιουργία του Ανοιχτού Κέντρου Εμπορίου (Open Mall) του Δήμου Ελασσόνας» υπέγραψαν  [ ... ]