Ο Δήμος Ελασσόνας τιμά τη Μάχη Σαρανταπόρου

maxisarantaporou

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 109 χρόνων από τη νικηφόρα Μάχη Σαρανταπόρου της 9ης Οκτωβρίου 1912, ο Δήμος Ελασσόνας τιμά τη μνήμη των πεσόντων με μία λιτή τελετή το Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2021 στο Σαραντάπορο.

Θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στον Ι.Ν. Αγ. Μαρίνας Σαρανταπόρου και θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων στη μνήμη των πεσόντων Αξιωματικών και Στρατιωτών.

Η μάχη του Σαρανταπόρου θεωρείται ως η αποφασιστικότερη του πρώτου βαλκανικού πολέμου και αυτή που εξασφάλισε την νίκη στον ελληνικό στρατό και συνέβαλε στην υποχώρηση και αιχμαλωσία του οθωμανικού.

Από στρατιωτικής απόψεως παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, όχι μόνον για τη σκληρότητα που την χαρακτήρισε, αλλά και για τον εντυπωσιακό ελιγμό που πραγματοποίησε ο ελληνικός στρατός προκειμένου να υπερφαλαγγίσει τον οθωμανικό.

Παρουσιάζει επίσης ενδιαφέρον διότι οι σχετικές ελλείψεις των Οθωμανών ανέδειξαν την τεράστια σημασία των διαβιβάσεων και την αξία της πληροφορίας.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Ώρα 09:30 - Επιμνημόσυνη δέηση στον Ι.Ν. Αγ. Μαρίνας Σαρανταπόρου

Ώρα 09:45 - Κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων

Λήγει στις 30/1 η προθεσμία απογραφής

Στη σύσκεψη των φορέων για την αποτίμηση των ζημιών από την κακοκαιρία «Διομήδης» συμμετείχε εκ μέρους του Δημάρχου Ελασσόνας ο εντεταλμένος σύμβουλος σε θέματα  [ ... ]

«Η Περιφέρεια Θεσσαλίας διεκδικεί το φράγμα Αγιονερίου Ελασσόνας για αυτό και έχουμε προτείνει τον χαρακτηρισμό του ως έργου μεγάλης εθνικής σημασίας στα αρμόδι [ ... ]

Απάντηση στην ανακοίνωση της παράταξης «Λαϊκή Συσπείρωση Ελασσόνας» απέστειλε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας:

Απάντηση στην ανακοίνωση του πρώην δημάρχου και επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας κ. Ν. Ευαγγέλου που αναφέρεται σε μίζερο προϋπολογισμό και ανυπαρξία έργου απέ [ ... ]