Ο Δήμος Ελασσόνας τιμά τη Μάχη Σαρανταπόρου

maxisarantaporou

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 109 χρόνων από τη νικηφόρα Μάχη Σαρανταπόρου της 9ης Οκτωβρίου 1912, ο Δήμος Ελασσόνας τιμά τη μνήμη των πεσόντων με μία λιτή τελετή το Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2021 στο Σαραντάπορο.

Θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στον Ι.Ν. Αγ. Μαρίνας Σαρανταπόρου και θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων στη μνήμη των πεσόντων Αξιωματικών και Στρατιωτών.

Η μάχη του Σαρανταπόρου θεωρείται ως η αποφασιστικότερη του πρώτου βαλκανικού πολέμου και αυτή που εξασφάλισε την νίκη στον ελληνικό στρατό και συνέβαλε στην υποχώρηση και αιχμαλωσία του οθωμανικού.

Από στρατιωτικής απόψεως παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, όχι μόνον για τη σκληρότητα που την χαρακτήρισε, αλλά και για τον εντυπωσιακό ελιγμό που πραγματοποίησε ο ελληνικός στρατός προκειμένου να υπερφαλαγγίσει τον οθωμανικό.

Παρουσιάζει επίσης ενδιαφέρον διότι οι σχετικές ελλείψεις των Οθωμανών ανέδειξαν την τεράστια σημασία των διαβιβάσεων και την αξία της πληροφορίας.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Ώρα 09:30 - Επιμνημόσυνη δέηση στον Ι.Ν. Αγ. Μαρίνας Σαρανταπόρου

Ώρα 09:45 - Κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων

Ορκίστηκε ενώπιον του Δημάρχου Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα, νέος Τοπικός Σύμβουλος της Δημοτικής Κοινότητας Κρανέας ο κ. Γεώργιος Κουτσιώρας.

Συνάντηση με το νέο Διοικητή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ελασσόνας κ. Ελευθέριο Μουλτσιά, είχε στο γραφείο του ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, στον οποίο ευχήθη [ ... ]

Τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2021 ο αντιδήμαρχος Ελασσόνας κ. Ιωάννης Καριπίδης επισκέφτηκε το Κέντρο Υγείας Ελασσόνας και είχε συνάντηση με την Διευθύντρια του Κ.Υ. Ελασ [ ... ]

Τα μέγιστα απέδωσε και φέτος η συνεργασία του Δήμου Ελασσόνας με την Περιφέρεια Θεσσαλίας για τη συντήρηση της αγροτικής και δασικής οδοποιίας σε κοινότητες των  [ ... ]

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δύο χρόνων από την έναρξη της δημοτικής περιόδου, ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας παρουσιάζει έναν απολογισμό των πεπραγμένω [ ... ]