Άνοιξε η πλατφόρμα για τα αδήλωτα τετραγωνικά Τελευταία ευκαιρία για τους ιδιοκτήτες

tetragwnika

Από το Σάββατο 6 Νοεμβρίου άνοιξε και πάλι η πλατφόρμα για τη δεύτερη ευκαιρία των αδήλωτων τετραγωνικών για τους ιδιοκτήτες ακινήτων, στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://tetragonika.govapp.gr/

Η πλατφόρμα θα παραμείνει ενεργή έως και τις 31 Δεκεμβρίου 2021 ώστε να γλυτώσουν οι ιδιοκτήτες ακινήτων από πρόστιμα και αναδρομικές επιβαρύνσεις δημοτικών τελών για τα έτη έως και το 2019 και να πληρώσουν μικρό πρόστιμο για την περίοδο από το 2020 και μετά.

Η διόρθωση αφορά στις περιπτώσεις, που το εμβαδόν που καταγράφεται στους λογαριασμούς της ΔΕΗ είναι μικρότερο από το πραγματικό, που εμφανίζεται στο Ε9. Η νέα ρύθμιση πάντως, δεν συμπεριλαμβάνει και τη δήλωση των μη ρευματοδοτούμενων ακινήτων, ώστε να απαλλαγούν από τα δημοτικά τέλη καθαριότητας και φωτισμού.

Η είσοδος στο σύστημα γίνεται με τους κωδικούς του taxisnet.

 Κατόπιν, ο ιδιοκτήτης επιλέγει τον δήμο όπου ανήκει το κάθε ακίνητο που θα πρέπει να δηλωθεί ξεχωριστά.

 Ακολούθως εμφανίζεται λίστα με τα δηλωμένα ακίνητα, από τα οποία επιλέγεται αυτό που θα πρέπει να τροποποιηθεί. Η διαφορά ανάμεσα στα τετραγωνικά μέτρα που είναι δηλωμένα στο Ε9 και σε εκείνα βάσει των οποίων γίνεται μέχρι τώρα η χρέωση των δημοτικών τελών, εμφανίζεται αυτόματα.

Σημείωση: Μετά τη λήξη της προθεσμίας ο Δήμος Ελασσόνας θα προχωρήσει σε έρευνα για τον εντοπισμό αδήλωτων τετραγωνικών μέτρων και θα είναι υποχρεωμένος να επιβάλει αναδρομικά όλα τα τέλη, φόρους, εισφορές και πρόστιμα για τα αδήλωτα τετραγωνικά από το 2009.

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]