Αφιερωμένες στην Ελληνική Επανάσταση οι εκδηλώσεις του Δήμου Ελασσόνας

kolokotronis

Ο Δήμος Ελασσόνας τιμώντας την σημαντικότερη σελίδα της νεότερης ιστορίας της χώρας και συμμετέχοντας στους πανηγυρικούς εορτασμούς για την επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, προετοίμασε μια σειρά από εκδηλώσεις, με σκοπό αφενός την ανάδειξη της σημασίας του εορτασμού της επετείου ως γεγονότος μείζονος εθνικής σημασίας, αφετέρου με σκοπό να αφήσει παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές.

Όλο το πρόγραμμα των εκδηλώσεων πλαισιώνεται από τη συμμετοχή πολιτιστικών συλλόγων, καλλιτεχνών, συγγραφέων κ.α. με σκοπό την καλύτερη αποτύπωση των γεγονότων και την παρουσίαση του απελευθερωτικού αγώνα των αγωνιστών του '21.

Όλο το πρόγραμμα αναλυτικά:

Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021, ώρα 18:00 μ.μ., αίθουσα θεάτρου Δημάρχου Β. Φαρμάκη

Αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση, από το Δίκτυο Καλλιτεχνών και Επιστημόνων για την Ανάπτυξη της Επαρχίας Ελασσόνας και το Αγροτικό Εθνογραφικό Μουσείο Αραδοσιβίων.

Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 18:00 μ.μ., Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας 2ος όροφος (πρώην ΔΕΥΑΕΛ)

 Εγκαίνια έκθεσης κεντημένων σημαιών και πορτρέτων Αγωνιστών του Εικοσιένα. ( επιμέλεια κ. Θωμαή Αργυροπούλου)

 Προβολή ταινίας μικρού μήκους: Επιτάφιος Λόγος, εις τον αείμνηστον Κωνσταντίνο Οικονόμο (ποιητικό ντοκιμαντέρ με αναφορά σε θεολογικά κείμενα του Κ. Οικονόμου και γυρίσματα στην Τσαριτσάνη ) σε σκηνοθεσία Κ. Χαλιάσα διάρκειας: 11:05΄

Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021 και θα λειτουργεί:

• Πρωινές ώρες: Δευτέρα έως Παρασκευή 09:00 – 13:00

• Απογευματινές ώρες: Δευτέρα έως Κυριακή 18:00 - 20:00

Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 19:30 μ.μ., αίθουσα θεάτρου Δημάρχου Β. Φαρμάκη

 Συναυλία με το μουσικό συγκρότημα «ARGON» και απαγγελία ποιημάτων.

Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 19:00 μ.μ., αίθουσα θεάτρου Δημάρχου Β. Φαρμάκη

 Μουσική χορευτική παράσταση με παραδοσιακή μουσική αφιερωμένη στην Ελληνική Επανάσταση. Συμμετέχουν: Ακαδημία Έρευνας Παραδοσιακών Χορών Ελασσόνας, Μορφωτικός Σύλλογος Τσαριτσάνης και Μορφωτικός Σύλλογος Βερδικούσιας.

Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 11:30 π.μ., αίθουσα θεάτρου Δημάρχου Β. Φαρμάκη

Παρουσίαση βιβλίου του συγγραφέα Παύλου Λάλου με τίτλο: Η περιοχή της Ελασσόνας (Περραιβία) κατά την Τουρκοκρατία, 1423-1912.

_____________

* Σε όλες τις εκδηλώσεις θα τηρηθούν αυστηρά τα προβλεπόμενα μέτρα κατά του κορωνοϊού

Στην άμεση χρηματική ενίσχυση 24 ωφελούμενων με το ποσό των 600 ευρώ, προχώρησε ο Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας του Δήμου Ελασσόνας στο [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας τιμώντας την σημαντικότερη σελίδα της νεότερης ιστορίας της χώρας και συμμετέχοντας στους πανηγυρικούς εορτασμούς για την επέτειο των 200 χρόνω [ ... ]