Απογραφόμαστε στο Δήμο Ελασσόνας Δυναμώνουμε τον Τόπο μας

apografh2021

Σε εξέλιξη βρίσκεται και στο Δήμο Ελασσόνας η διαδικασία της Απογραφής Πληθυσμού- Κατοικιών 2021, η οποία διενεργείται από την ΕΛΣΤΑΤ, πανελλαδικά, με στόχο τη συγκέντρωση πρόσφατων και έγκυρων στοιχείων για τα δημογραφικά, οικονομικά και κοινωνικά χαρακτηριστικά του πληθυσμού και τις συνθήκες στέγασής του.

Παρακαλούνται όλοι οι κάτοικοι του δήμου να συνεργαστούν και να διευκολύνουν τους απογραφείς στη συλλογή των απαραίτητων στοιχείων καθώς η συμμετοχή όλων στην απογραφή είναι σημαντική και καθοριστική.

Απογραφόμαστε στο Δήμο Ελασσόνας – Δυναμώνουμε τον τόπο μας, για να μπορέσει ο δήμος να ενισχύσει τη δύναμη του και έτσι να διεκδικήσει περισσότερους πόρους και περισσότερα έργα.

Πως διενεργείται η Απογραφή 2021:

√ Μέσα στις επόμενες ημέρες οι απογραφείς της ΕΛΣΤΑΤ για το Δήμο Ελασσόνας θα εναποθέσουν έναν κλειστό φάκελο σε κάθε οικία, διαμέρισμα ή κατάλυμα με έναν μοναδικό κωδικό αριθμό που θα αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη κατοικία.

√ Στη συνέχεια ένας εκπρόσωπος του κάθε νοικοκυριού θα μπορεί να εισέλθει στην ειδική εφαρμογή της απογραφής, μέσω του www.gov.gr, χρησιμοποιώντας τον μοναδικό αυτόν κωδικό και τους κωδικούς taxisnet ώστε να συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο για την κατοικία και τα μέλη του νοικοκυριού του.

√ Σε κάθε βήμα, οι απογραφόμενοι μπορούν να επικοινωνούν τηλεφωνικά με τον απογραφέα τους για ερωτήσεις / διευκρινίσεις.

√ Mέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου για όσους πολίτες που για οποιονδήποτε λόγο (π.χ. μη εξοικείωση με νέες τεχνολογίες), δεν θα μπορέσουν να αυτοαπογραφούν ηλεκτρονικά, θα τους επισκεφτεί ο απογραφέας της ΕΛΣΤΑΤ για να τους απογράψει, με τη συνηθισμένη μέθοδο «πόρτα-πόρτα», όπως συνέβη και σε προηγούμενες απογραφές.

√ Κατά τη διάρκεια της εργασίας τους, όλοι οι απογραφείς της ΕΛΣΤΑΤ φέρουν, εκτός από την αστυνομική τους ταυτότητα, ειδική κονκάρδα με το σήμα της ΕΛΣΤΑΤ, στην οποία αναγράφονται τα στοιχεία τους, καθώς και έντυπο ορισμού με τη φωτογραφία τους και σφραγίδα της ΕΛΣΤΑΤ.

√ Επίσης είναι υποχρεωμένοι να τηρούν όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς της νόσου του Κορωνοϊού COVID-19.

Στην άμεση χρηματική ενίσχυση 24 ωφελούμενων με το ποσό των 600 ευρώ, προχώρησε ο Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας του Δήμου Ελασσόνας στο [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας τιμώντας την σημαντικότερη σελίδα της νεότερης ιστορίας της χώρας και συμμετέχοντας στους πανηγυρικούς εορτασμούς για την επέτειο των 200 χρόνω [ ... ]

Μία από τις αποστολές του ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Ελασσόνας είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των ανδρών για τον καρκίνο του προστάτη και των όρχεων. Η πρόληψη σο [ ... ]

O Δήμος Ελασσόνας πρόσφατα ξεκίνησε συνεργασία με το Ινστιτούτο Προληπτικής, Περιβαλλοντικής και Εργασιακής Ιατρικής Prolepsis στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλία [ ... ]