Πρόσκληση εθελοντών στο πρόγραμμα ''Φιλία σε κάθε Ηλικία'' από το Δήμο Ελασσόνας

filiadimoselassonas

O Δήμος Ελασσόνας πρόσφατα ξεκίνησε συνεργασία με το Ινστιτούτο Προληπτικής, Περιβαλλοντικής και Εργασιακής Ιατρικής Prolepsis στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλία σε κάθε Ηλικία. Το πρόγραμμα έχει σαν στόχο την καταπολέμηση της μοναξιάς/ κοινωνικής απομόνωσης των ατόμων Τρίτης Ηλικίας που εντείνεται την περίοδο της πανδημίας.

Για την υλοποίησή του το Ινστιτούτο Prolepsis ένωσε τις δυνάμεις με το διεθνή οργανισμό Les Petits Frères des Pauvres.

Η χώρα μας συγκαταλέγεται μεταξύ των κρατών μελών με τα υψηλότερα ποσοστά ηλικιωμένων -21,5% του πληθυσμού άνω των 65. Μείζον ζήτημα αποτελεί η συρρίκνωση του κοινωνικού ρόλου των ηλικιωμένων, ενώ εκτιμάται ότι 550.000 ηλικιωμένοι ζουν μόνοι. Η μοναξιά και η κοινωνική απομόνωση στην Τρίτη Ηλικία που επιδεινώνονται την περίοδο της πανδημίας του νέου κορονοϊού λόγω των περιοριστικών μέτρων, έχουν συνέπειες στη σωματική και ψυχική τους υγεία.

Το πρόγραμμα Φιλία σε κάθε Ηλικία επιδιώκει να καλύψει την ανάγκη των ηλικιωμένων για ανθρώπινη επαφή, να ενδυναμώσει την αυτοπεποίθηση τους και να τους στηρίξει σε αυτή τη δύσκολη περίοδο.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• τη δημιουργία ομάδων εθελοντών σε επίπεδο τοπικής κοινωνίας – γειτονιάς. Οι ομάδες εθελοντών παρέχουν υποστήριξη στους ηλικιωμένους μέσα από

(α) τηλεφωνική επικοινωνία ή επισκέψεις κατ' οίκον σε εβδομαδιαία βάση

(β) διοργάνωση συλλογικών δραστηριοτήτων, όπως περίπατοι κλπ.

Λόγω της πανδημίας του νέου κορονοϊού, οι επισκέψεις των εθελοντών στους ηλικιωμένους καθώς και οι συλλογικές δράσεις έχουν αντικατασταθεί από τακτική εβδομαδιαία τηλεφωνική επικοινωνία, με καθαρά κοινωνικό χαρακτήρα.

Ειδικότερα, μέσω της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου Ελασσόνας και του Οργανισμού Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης & Παιδείας ( ΟΚΠΑΠ ) οι υπεύθυνοι του προγράμματος θα έρθουν σε επικοινωνία με τους ηλικιωμένους που αντιμετωπίζουν μοναξιά και κοινωνική απομόνωση με σκοπό να τους ενημερώσουμε για το πρόγραμμα ώστε να συμμετέχουν σε αυτό.

Πολύτιμη θα είναι η συνεισφορά εθελοντών που διαμένουν στην περιοχή και ενδιαφέρονται να στηρίζουν αυτή την πρωτοβουλία για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής ηλικιωμένων ατόμων της πόλης τους. Συγκεκριμένα, θα δημιουργηθούν ομάδες εθελοντών σε τοπικό επίπεδο/γειτονιά που θα πραγματοποιούν τηλεφωνική επικοινωνία με ηλικιωμένους που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και οι οποίοι 2-3 εθελοντές θα συνδέονται με 2-3 ηλικιωμένους, τους οποίους θα καλούν τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα. Οι συνομιλίες θα έχουν καθαρά κοινωνικό χαρακτήρα και θα διαρκούν από 10 έως 15 λεπτά. Η επιστημονική ομάδα του Ινστιτούτου θα παρέχει εκπαίδευση και υποστήριξη στους εθελοντές.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο πρόγραμμα στέλνοντας email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή μπορούν να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά στο 2493350225.

filiaprolepsis

filiagrammi

Λήγει στις 30/1 η προθεσμία απογραφής

Στη σύσκεψη των φορέων για την αποτίμηση των ζημιών από την κακοκαιρία «Διομήδης» συμμετείχε εκ μέρους του Δημάρχου Ελασσόνας ο εντεταλμένος σύμβουλος σε θέματα  [ ... ]