Εγκαίνια της έκθεσης «Κεντώντας το ’21 με το βλέμμα στο μέλλον»

1821ekthesikentimaton

Ο Δήμος Ελασσόνας τιμώντας την σημαντικότερη σελίδα της νεότερης ιστορίας της χώρας και συμμετέχοντας στους πανηγυρικούς εορτασμούς για την επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, εγκαινιάζει την έκθεση κεντημένων σημαιών και πορτρέτων Αγωνιστών του '21 με τίτλο « Κεντώντας το '21 με το βλέμμα στο μέλλον».

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν αυτή την Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου στις 18:00 μ.μ. στο Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας 2ος όροφος (πρώην ΔΕΥΑΕΛ) και την επιμέλεια της έκθεσης έχει κάνει η κ. Θωμαή Αργυροπούλου-Μεταξιώτου, με καταγωγή από το Μικρό Ελευθεροχώρι.

Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021 και θα λειτουργεί:

• Πρωινές ώρες: Δευτέρα έως Παρασκευή 09:00 – 13:00

• Απογευματινές ώρες: Δευτέρα έως Κυριακή 18:00 - 20:00

Παράλληλα στο χώρο θα προβάλλεται μια ταινία μικρού μήκους με τίτλο «Επιτάφιος Λόγος, εις τον αείμνηστον Κωνσταντίνο Οικονόμο» ένα ποιητικό ντοκιμαντέρ με αναφορά σε θεολογικά κείμενα του Κων. Οικονόμου και γυρίσματα στην Τσαριτσάνη, σε σκηνοθεσία του κ. Κ. Χαλιάσα, διάρκειας: 11:05΄ .

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Θεσσαλίας.

* Στην έκθεση θα τηρηθούν αυστηρά τα προβλεπόμενα μέτρα κατά του κορωνοϊού

Λήγει στις 30/1 η προθεσμία απογραφής

Στη σύσκεψη των φορέων για την αποτίμηση των ζημιών από την κακοκαιρία «Διομήδης» συμμετείχε εκ μέρους του Δημάρχου Ελασσόνας ο εντεταλμένος σύμβουλος σε θέματα  [ ... ]

«Η Περιφέρεια Θεσσαλίας διεκδικεί το φράγμα Αγιονερίου Ελασσόνας για αυτό και έχουμε προτείνει τον χαρακτηρισμό του ως έργου μεγάλης εθνικής σημασίας στα αρμόδι [ ... ]