Συνεδριάζει σήμερα Πέμπτη η Επιτροπή Διαβούλευσης του Δήμου Ελασσόνας

PAlogo

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Συνεδριάζει σήμερα Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου και ώρα 14:30 μ.μ. η Επιτροπή Διαβούλευσης του Δήμου Ελασσόνας, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, για να συζητήσει το σχέδιο προϋπολογισμού εσόδων – εξόδων 2022 και το σχέδιο του τεχνικού προγράμματος.

Στην επιτροπή προεδρεύει ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Αθ. Ζιώγας και τα θέματα θα συζητηθούν παρουσία και του Δημάρχου Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα.

Η Επιτροπή Διαβούλευσης είναι όργανο διαβούλευσης εκπροσώπων φορέων και πολιτών με συμβουλευτικές αρμοδιότητες. Η διαβούλευση επί του ετήσιου προϋπολογισμού και του ετήσιου τεχνικού προγράμματος των δήμων είναι υποχρεωτική και προηγείται της εισηγητικής απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής και της εγκριτικής απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου. Τα μέλη της Επιτροπής μπορούν μεταξύ άλλων να προτείνουν την τροποποίηση των σχεδίων καταθέτοντας προτάσεις για τα έσοδα, τις δαπάνες και τα τεχνικά έργα.

Ο κ. Ν. Γάτσας δήλωσε: «Ο ρόλος της επιτροπής είναι ουσιαστικός και όχι τυπικός. Για μας η ανοιχτή δημόσια συζήτηση για τα δημοτικά ζητήματα, αποτελεί στοιχείο δημοκρατίας και αποτελεσματικής διοίκησης. Έχουμε καθιερώσει τις τοπικές διαβουλεύσεις ως το γόνιμο πεδίο επικοινωνίας και συμμετοχής όχι μόνο σε θέματα όπως τον προϋπολογισμό και το τεχνικό πρόγραμμα, αλλά ακόμα και για πολιτιστικά ζητήματα, όπως οι επετειακές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. Προσδοκούμε στον προβληματισμό, την κριτική, τις απόψεις, τις προτάσεις και τις ιδέες των συμπολιτών μας και θέλουμε να συναποφασίζουμε και να συνδιαμορφώνουμε μαζί τους, τις πολιτικές μας και τις δράσεις μας. Ζητώ λοιπόν, ο καθένας με την ιδιότητα του, να μεταφέρει τα μεγάλα θέματα που αφορούν την τοπική κοινωνία, να κάνετε προτάσεις και όλοι μαζί να δρομολογήσουμε αυτά που πραγματικά χρειάζεται ο Δήμος μας».

Στην Επιτροπή Διαβούλευσης του Δήμου Ελασσόνας συμμετέχουν 30 εκπρόσωποι συλλογικών φορέων (πολιτιστικά, αθλητικά και περιβαλλοντικά σωματεία, επαγγελματικές ενώσεις, εκπρόσωποι εργαζομένων, επιμελητήρια, ομοσπονδία ΑμεΑ, σύλλογοι γονέων) και 10 πολίτες.

Με τη συμμετοχή κορυφαίων αθλητών απ' όλη τη χώρα και τον κόσμο θα διεξαχθεί και φέτος ο Faethon Skyrace «Απόστολος Τσουρέκας», την Κυριακή 10 Ιουλίου στην ορεινή κοινότητ [ ... ]

Εθελοντική αιμοδοσία για την ενίσχυση της τράπεζας αίματος του Δήμου διοργανώνει την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2022 ο Δήμος Ελασσόνας από τις 9:00 π.μ. έως τις 13:00 μ.μ. στον χώρ [ ... ]

Σε Ειδική Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας θα συζητηθεί την ερχόμενη Δευτέρα 27 Ιουνίου και ώρα 19:00 μ.μ. στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Κατασ [ ... ]

Με μήνυμα «Η προσφορά αίματος είναι μία πράξη αλληλεγγύης. Γίνε μέλος της προσπάθειας και σώσε ζωές» εορτάζεται φέτος η Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη στις 14 Ι [ ... ]