"Τα Χριστούγεννα του Βιβλιοπόντικα" Αύριο στο Λιβάδι παιδική θεατρική

kidsxmas

Ο Δήμος Ελασσόνας και η Αντιδημαρχία Πολιτισμού θέλοντας να συμβάλουν στο εορταστικό κλίμα των ημερών, οργανώνουν ένα πλούσιο πρόγραμμα πολιτιστικών εκδηλώσεων καθ' όλη τη διάρκεια των εορτών.

Αύριο στο Λιβάδι Ελασσόνας στο «Ζάννειο» Πνευματικό Κέντρο και ώρα 12:00 π.μ. ο «Δημοτικός Κουκλοθίασος Λάρισας – Τιριτόμπα» παρουσιάζει μια εξαιρετική παιδική παράσταση " Τα Χριστούγεννα του Βιβλιοπόντικα", με δωρεάν είσοδο για όλους.

Όλες τις ημέρες των εορτών μικροί και μεγάλοι θα έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν καθημερινά το "Carousel" που έχει στηθεί στην κεντρική Πλατεία Ελασσόνας, να παρακολουθήσουν δωρεάν θεατρικές παραστάσεις και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, να συμμετέχουν σε φιλανθρωπικά bazaar και να κάνουν χριστουγεννιάτικες κατασκευές, ενώ η Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Ελασσόνας θα πλαισιώσει τις εκδηλώσεις όλες τις ημέρες των γιορτών μουσικά.

Μπορεί αυτά τα Χριστούγεννα να είναι διαφορετικά για όλους μας λόγω της πανδημίας, η ανάγκη όμως για δημιουργία κλίματος αισιοδοξίας και εορταστικής διάθεσης είναι μεγαλύτερη και πιο έντονη από ποτέ. Τα φετινά δεδομένα επιτάσσουν να διαφοροποιηθούν οι ιδέες, χωρίς όμως να χαθεί η έμπνευση και η δημιουργικότητα.

Σημειώνεται ότι όλες οι εκδηλώσεις θα είναι με δωρεάν είσοδο για μικρούς και μεγάλους και θα τηρηθούν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα κατά της πανδημίας του κορωνοϊού.

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων αναλυτικά:

Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2021 - 12:00 μμ

Κουκλοθίασος – Τιριτόμπα "Τα Χριστούγεννα του Βιβλιοπόντικα"

Παιδική παράσταση από τον «Δημοτικό Κουκλοθίασο Λάρισας – Τιριτόμπα» στο Λιβάδι Ελασσόνας – Ζάννειο Πνευματικό Κέντρο

Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2021 - 20:00 μ.μ : «Μουσική συναυλία – Music Arte"

Συναυλία από τον Μουσικό Σύλλογο Ελασσόνας «Music Arte» στην αίθουσα θεάτρου «Δημάρχου Βασ. Φαρμάκη»

Παρασκευή 24 Δεκεμβρίου 2021 11:00πμ - 13:00μμ:

«Χριστουγεννιάτικο Bazaar για τη Φλόγα και Κάλαντα Χριστουγέννων»

Ο Δήμος Ελασσόνας με τη συμμετοχή των Δημοτικών Σχολείων και τα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑΠ) : Αστερόσκονη - Δημιουργικά παιδιά – Παιχνιδαγωγή – Πέτρα Ψαλίδι Χαρτί - Το δέντρο της Έμπνευσης, συνδιοργανώνουν Xριστουγεννιάτικο bazaar αλληλεγγύης για καλό σκοπό με στολίδια αγάπης από τα μικρά παιδιά. Τα έσοδα θα διατεθούν στη «ΦΛΟΓΑ» - Σύλλογος Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια

Παράλληλα Χριστουγεννιάτικες μελωδίες και τα κάλαντα των Χριστουγέννων θα ακούγονται από τη Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Ελασσόνας και τον Μουσικό Σύλλογο «Music Arte»

Κυριακή 26 Δεκεμβρίου 2021 – 18:00μμ : «Κουκλοθίασος – Τιριτόμπα»

Παιδική παράσταση από τον «Δημοτικό Κουκλοθίασο Λάρισας – Τιριτόμπα» στην αίθουσα θεάτρου «Δημάρχου Βασ. Φαρμάκη»