ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

rollupolympus

«Τα Αρωματικά Φαρμακευτικά Φυτά Ολύμπου, ως πρόκληση για διατήρηση της βιοποικιλότητας - Olympus+»

Συνάντηση εργασίας θα πραγματοποιηθεί αύριο Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 12.00 μ.μ. στο Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας (πρώην ΔΕΥΑ Ελασσόνας) με δυνατότητα συμμετοχής όλων των παραγωγών, βιοκαλλιεργητών, γεωπόνων, αγροτών κ.ά. του δήμου Ελασσόνας, στο πλαίσιο του έργου «Τα Αρωματικά Φαρμακευτικά Φυτά Ολύμπου, ως πρόκληση για διατήρηση της βιοποικιλότητας -Olympus+» που εγκρίθηκε από το Πράσινο Ταμείο με τη στήριξη του Δήμου Ελασσόνας και τη συνεργασία του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Πρόκειται για μία διεπιστημονική προσέγγιση για την αειφόρο διαχείριση των φυσικών και γεωργικών πόρων του ΝΔ Ολύμπου (διοικητικά όρια του Δήμου Ελασσόνας) , με επίκεντρο την προστασία και ανάδειξη των Αρωματικών και Φαρμακευτικών Φυτών του Ολύμπου, με σκοπό να ακουστούν από τους άμεσα εμπλεκόμενους, τα προβλήματα που υπάρχουν στις καλλιέργειες , την τυποποίηση και την εμπορία των ΑΦΦ του Ολύμπου, να προσπαθήσουν να διεκδικήσουμε λύση σε αυτά και να μεθοδεύσουμε την εκπαίδευση μέσα από το προγραμματισμένο Σεμινάριο το έτος 2022.

Είναι μια ευκαιρία , αξιοποιώντας τη στήριξη του Πράσινου Ταμείου, να βελτιωθεί η κατάσταση στο χώρο της παραγωγής ΑΦΦ, να βελτιωθούν οι δεξιότητες των παραγωγών και να δημιουργήσουμε ποιοτικά προϊόντα με Ονομασία Προέλευσης, για τις αγορές της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Στη συζήτηση θα συμμετέχουν οι:

• ΛΥΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ- ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (Εργαστήριο Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου- Γεωπονική Σχολή )

• ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΦΟΥΡΚΙΩΤΗΣ –Πρόεδρος ΑΕΝΟΛ

• ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΡΙΑΠΑΣ –Πρόεδρος Δικτύου «ΠΕΡΡΑΙΒΙΑ»

Οι Φορείς υλοποίησης του Έργου OLYMPUS+ είναι οι :

• ΔΙΚΤΥΟ «ΠΕΡΡΑΙΒΙΑ¨

• ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

• ΦΟΡΕΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΡΥΜΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

• ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΣ-ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΣ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΠΑΡΜΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

Πληροφορίες: Δίκτυο «ΠΕΡΡΑΙΒΙΑ» Τηλ. επικ. 6974-881944 κ. Σκριάπας , e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Με τη συμμετοχή κορυφαίων αθλητών απ' όλη τη χώρα και τον κόσμο θα διεξαχθεί και φέτος ο Faethon Skyrace «Απόστολος Τσουρέκας», την Κυριακή 10 Ιουλίου στην ορεινή κοινότητ [ ... ]

Εθελοντική αιμοδοσία για την ενίσχυση της τράπεζας αίματος του Δήμου διοργανώνει την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2022 ο Δήμος Ελασσόνας από τις 9:00 π.μ. έως τις 13:00 μ.μ. στον χώρ [ ... ]

Σε Ειδική Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ελασσόνας θα συζητηθεί την ερχόμενη Δευτέρα 27 Ιουνίου και ώρα 19:00 μ.μ. στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Κατασ [ ... ]

Με μήνυμα «Η προσφορά αίματος είναι μία πράξη αλληλεγγύης. Γίνε μέλος της προσπάθειας και σώσε ζωές» εορτάζεται φέτος η Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη στις 14 Ι [ ... ]