ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

rollupolympus

«Τα Αρωματικά Φαρμακευτικά Φυτά Ολύμπου, ως πρόκληση για διατήρηση της βιοποικιλότητας - Olympus+»

Συνάντηση εργασίας θα πραγματοποιηθεί αύριο Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 12.00 μ.μ. στο Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας (πρώην ΔΕΥΑ Ελασσόνας) με δυνατότητα συμμετοχής όλων των παραγωγών, βιοκαλλιεργητών, γεωπόνων, αγροτών κ.ά. του δήμου Ελασσόνας, στο πλαίσιο του έργου «Τα Αρωματικά Φαρμακευτικά Φυτά Ολύμπου, ως πρόκληση για διατήρηση της βιοποικιλότητας -Olympus+» που εγκρίθηκε από το Πράσινο Ταμείο με τη στήριξη του Δήμου Ελασσόνας και τη συνεργασία του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Πρόκειται για μία διεπιστημονική προσέγγιση για την αειφόρο διαχείριση των φυσικών και γεωργικών πόρων του ΝΔ Ολύμπου (διοικητικά όρια του Δήμου Ελασσόνας) , με επίκεντρο την προστασία και ανάδειξη των Αρωματικών και Φαρμακευτικών Φυτών του Ολύμπου, με σκοπό να ακουστούν από τους άμεσα εμπλεκόμενους, τα προβλήματα που υπάρχουν στις καλλιέργειες , την τυποποίηση και την εμπορία των ΑΦΦ του Ολύμπου, να προσπαθήσουν να διεκδικήσουμε λύση σε αυτά και να μεθοδεύσουμε την εκπαίδευση μέσα από το προγραμματισμένο Σεμινάριο το έτος 2022.

Είναι μια ευκαιρία , αξιοποιώντας τη στήριξη του Πράσινου Ταμείου, να βελτιωθεί η κατάσταση στο χώρο της παραγωγής ΑΦΦ, να βελτιωθούν οι δεξιότητες των παραγωγών και να δημιουργήσουμε ποιοτικά προϊόντα με Ονομασία Προέλευσης, για τις αγορές της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Στη συζήτηση θα συμμετέχουν οι:

• ΛΥΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ- ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (Εργαστήριο Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου- Γεωπονική Σχολή )

• ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΦΟΥΡΚΙΩΤΗΣ –Πρόεδρος ΑΕΝΟΛ

• ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΡΙΑΠΑΣ –Πρόεδρος Δικτύου «ΠΕΡΡΑΙΒΙΑ»

Οι Φορείς υλοποίησης του Έργου OLYMPUS+ είναι οι :

• ΔΙΚΤΥΟ «ΠΕΡΡΑΙΒΙΑ¨

• ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

• ΦΟΡΕΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΡΥΜΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

• ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΣ-ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΣ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΠΑΡΜΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

Πληροφορίες: Δίκτυο «ΠΕΡΡΑΙΒΙΑ» Τηλ. επικ. 6974-881944 κ. Σκριάπας , e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Την ευζωία των αδέσποτων ζώων συντροφιάς και την υιοθεσία τους από οικογένειες ζωόφιλων προωθεί ο Δήμος Ελασσόνας με τη σύμβαση που υπέγραψε πρόσφατα με την κοιν [ ... ]

Αυστηρή προειδοποίηση εξέδωσε σήμερα ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας προς κάθε εμπλεκόμενο στην ανεξέλεγκτη ρίψη μπαζών, απορριμμάτων και φερτών υλικών σε σημε [ ... ]

Θέλω με την παρούσα δήλωση να καταδικάσω την σκαιότατη επίθεση που δέχτηκε ο αντιδήμαρχος Ελασσόνας κ. Δημήτριος Καρανίκας από την αυτοαποκαλούμενη Πρωινή Εφημε [ ... ]

Με απόφαση του Δημάρχου Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα ανακοινώνεται, ότι και για αύριο Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2022, η προσέλευση των μαθητών σε όλες τις σχολικές μονάδες, τόσο τη [ ... ]