Δήμος Ελασσόνας: Σε εξέλιξη οι αιτήσεις για τα Κέντρα Διά Βίου Μάθησης

diavioumathisielas

Σε εξέλιξη βρίσκεται η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για παρακολούθηση προγραμμάτων Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων που θα υλοποιήσει το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης (ΚΔΒΜ) του Δήμου Ελασσόνας.

Τα προσφερόμενα προγράμματα μπορούν να παρακολουθήσουν ενήλικες ανεξαρτήτως ηλικίας, μόρφωσης και χώρας καταγωγής, καθώς και μέλη ευάλωτων κοινωνικά ομάδων.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν την αίτηση δήλωσης συμμετοχής είτε ηλεκτρονικά στο email του δήμου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. είτε αυτοπροσώπως, εφόσον δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, καλώντας στο τηλέφωνο του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης 2493024444 για να κλείσουν ραντεβού.

Στο Κ.Δ.Β.Μ. του Δήμου Ελασσόνας μπορούν να δημιουργηθούν τα παρακάτω τμήματα:

Α/Α - ΤΙΤΛΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ - ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΩΡΩΝ

1) Επεξεργασία Κειμένου - Διαδίκτυο (Ι) - 50 ΩΡΕΣ

2) Υπολογιστικά Φύλλα - Παρουσιάσεις (ΙΙ) - 50 ΩΡΕΣ

3) Δημιουργία Ιστοσελίδας - 50 ΩΡΕΣ

4) Σύγχρονες Τραπεζικές Συναλλαγές - 25 ΩΡΕΣ

5) Ηλεκτρονική Επιχειρηματικότητα - e-επιχειρείν - 25 ΩΡΕΣ

6) Διαδικτυακά εργαλεία και υπηρεσίες

στην καθημερινή ζωή - 25 ΩΡΕΣ

7) Αρχιτεκτονική κήπων - 25 ΩΡΕΣ

8) Αγγλικά για τον χώρο εργασίας (Α2-Β1) - 25 ΩΡΕΣ

9) Χρηματοδοτικά Προγράμματα που βρίσκονται σε ισχύ

για αγροτικές δραστηριότητας - 10 ΩΡΕΣ

10) Βασικά Γερμανικά (Α1) - 50 ΩΡΕΣ

11) Βασικά Γαλλικά (Α1) - 50 ΩΡΕΣ

12) Βασικά Ιταλικά (Α1) - 50 ΩΡΕΣ

13) Σύνδεση σχολείου-οικογένειας - 50 ΩΡΕΣ

14) Κοπτική ραπτική - 50 ΩΡΕΣ

15) Πρακτικές συμβουλές (υγιεινής) διατροφής - 25 ΩΡΕΣ

Τα τμήματα που υλοποιούνται θα είναι με δια ζώσης παρακολούθηση και απαιτείται η προσκόμιση πιστοποιητικού εμβολιασμού COVID-19 ή βεβαίωσης νόσησης σε ισχύ ή βεβαίωσης αρνητικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (rapid test ή PCR) έως και 48 ωρών πριν από κάθε συνάντηση.

Το έργο συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση».

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]