Αποκατάσταση της ηλεκτροδότησης στις κοινότητες του Δήμου Ελασσόνας

xioniadiomidis

Δύσκολη η κατάσταση με το χιόνι στις ορεινές κοινότητες

Ολοκληρώθηκε η αποκατάσταση της ηλεκτροδότησης σε όλες τις κοινότητες του Δήμου Ελασσόνας και τις επόμενες ώρες θα λυθούν και τα προβλήματα της υδροδότησης καθώς σε κάποιες κοινότητες είχαν αδειάσει τα αντλιοστάσια λόγω των πολύωρων διακοπών ρεύματος.

Παράλληλα στις ορεινές κοινότητες με τον μεγαλύτερο όγκο χιονιού που παρατηρείται αυτή τη στιγμή απαιτείται μεγάλη προσοχή και για το λόγο αυτό μηχανήματα του Δήμου και τις Περιφέρειας Θεσσαλίας, σε άριστη και διαρκή συνεργασία, θα συνεχίσουν να επιχειρούν και το επόμενο 24ωρο μέχρι την εξασθένιση των έντονων καιρικών φαινομένων.

Από πλευράς του ο Δήμος Ελασσόνας ενημερώνει τον ΟΤΕ για τα προβλήματα που έχουν προκύψει σε τηλεφωνικές γραμμές και γραμμές ίντερνετ, ενώ από πλευράς του ο οργανισμός τοποθετεί ακόμα και γεννήτριες ώστε να αντιμετωπιστούν άμεσα τα προβλήματα.

Ο μηχανισμός του δήμου έχει τεθεί σε επιφυλακή από την πρώτη στιγμή και όπου απαιτείται συνδράμει με κάθε μέσο, καλώντας τους πολίτες να βρίσκονται σε επαγρύπνηση και να περιορίζουν τις μετακινήσεις τους για τις επόμενες ώρες, σε περιοχές με έντονη χιονόπτωση.

Τη σύμβαση για τη δημιουργία νέων θέσεων ταφής σε έξι κοιμητήρια του Δήμου Ελασσόνας και εργασίες συντήρησης σε τρία από αυτά υπέγραψε πρόσφατα ο δήμαρχος Ελασσό [ ... ]

Σε μια κίνηση διαφάνειας και εκσυγχρονισμού του μητρώου αρδευτών του Δήμου Ελασσόνας για το 2022, προχώρησε η δημοτική αρχή, δημοσιεύοντας τα στοιχεία αρδευόμενων  [ ... ]

Νέα χρηματοδότηση εξασφάλισε ο Δήμος Ελασσόνας με το ποσό των 255.905,76 € για το έργο «Βιώσιμη μικροκινητικότητα μέσω συστήματος κοινόχρηστων ποδηλάτων».

Κατάθεση νέας συμπληρωματικής πρότασης στο πρόγραμμα «Φιλόδημος ΙΙ»

Κυριακή 22 Μαΐου 2022 | Καρυά Ολύμπου