Αποκατάσταση της ηλεκτροδότησης στις κοινότητες του Δήμου Ελασσόνας

xioniadiomidis

Δύσκολη η κατάσταση με το χιόνι στις ορεινές κοινότητες

Ολοκληρώθηκε η αποκατάσταση της ηλεκτροδότησης σε όλες τις κοινότητες του Δήμου Ελασσόνας και τις επόμενες ώρες θα λυθούν και τα προβλήματα της υδροδότησης καθώς σε κάποιες κοινότητες είχαν αδειάσει τα αντλιοστάσια λόγω των πολύωρων διακοπών ρεύματος.

Παράλληλα στις ορεινές κοινότητες με τον μεγαλύτερο όγκο χιονιού που παρατηρείται αυτή τη στιγμή απαιτείται μεγάλη προσοχή και για το λόγο αυτό μηχανήματα του Δήμου και τις Περιφέρειας Θεσσαλίας, σε άριστη και διαρκή συνεργασία, θα συνεχίσουν να επιχειρούν και το επόμενο 24ωρο μέχρι την εξασθένιση των έντονων καιρικών φαινομένων.

Από πλευράς του ο Δήμος Ελασσόνας ενημερώνει τον ΟΤΕ για τα προβλήματα που έχουν προκύψει σε τηλεφωνικές γραμμές και γραμμές ίντερνετ, ενώ από πλευράς του ο οργανισμός τοποθετεί ακόμα και γεννήτριες ώστε να αντιμετωπιστούν άμεσα τα προβλήματα.

Ο μηχανισμός του δήμου έχει τεθεί σε επιφυλακή από την πρώτη στιγμή και όπου απαιτείται συνδράμει με κάθε μέσο, καλώντας τους πολίτες να βρίσκονται σε επαγρύπνηση και να περιορίζουν τις μετακινήσεις τους για τις επόμενες ώρες, σε περιοχές με έντονη χιονόπτωση.

Λήγει στις 30/1 η προθεσμία απογραφής

Στη σύσκεψη των φορέων για την αποτίμηση των ζημιών από την κακοκαιρία «Διομήδης» συμμετείχε εκ μέρους του Δημάρχου Ελασσόνας ο εντεταλμένος σύμβουλος σε θέματα  [ ... ]

«Η Περιφέρεια Θεσσαλίας διεκδικεί το φράγμα Αγιονερίου Ελασσόνας για αυτό και έχουμε προτείνει τον χαρακτηρισμό του ως έργου μεγάλης εθνικής σημασίας στα αρμόδι [ ... ]

Απάντηση στην ανακοίνωση της παράταξης «Λαϊκή Συσπείρωση Ελασσόνας» απέστειλε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας:

Απάντηση στην ανακοίνωση του πρώην δημάρχου και επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας κ. Ν. Ευαγγέλου που αναφέρεται σε μίζερο προϋπολογισμό και ανυπαρξία έργου απέ [ ... ]