Δήμος Ελασσόνας: Στη σύσκεψη για τον «Διομήδη» ο Γ. Νάνος

diomidis1

Στη σύσκεψη των φορέων για την αποτίμηση των ζημιών από την κακοκαιρία «Διομήδης» συμμετείχε εκ μέρους του Δημάρχου Ελασσόνας ο εντεταλμένος σύμβουλος σε θέματα πολιτικής προστασίας κ. Γιάννης Νάνος, ο οποίος συντόνισε σε τοπικό επίπεδο τις ενέργειες του Δήμου για την αντιμετώπιση του ακραίου φαινομένου.

Τη σύσκεψη οργάνωσε ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κ. Αγοραστός, ο οποίος υποδέχτηκε στη Λάρισα τον Υφυπουργό στον Πρωθυπουργό κ. Χρ. Τριαντόπουλο, τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Εσωτερικών κ. Μιχ. Σταυριανουδάκη και τον Πρόεδρο του ΕΛΓΑ κ. Α. Λυκουρέντζο.

Στη σύσκεψη αναλύθηκαν οι επιπτώσεις της κακοκαιρίας στις περιοχές που επλήγησαν και ζητήθηκε η στήριξη της πολιτείας και των οργανισμών της.

Ο κ. Νάνος στη σύντομη τοποθέτησή του εξήρε το επίπεδο συνεργασίας Περιφέρειας – Δήμου και ενημέρωσε για την έντονη χιονόπτωση και το μεγάλο ύψος χιονιού στον βόρειο τομέα του Δήμου, όπου παρουσιάστηκαν σοβαρά προβλήματα στους κτηνοτρόφους και τις μετακινήσεις, ειδικά στο Λιβάδι και τον Κοκκινοπηλό, επισήμανε τις ζημίες σε υποδομές (γέφυρες, τεχνικά, οδοποιία) και καλλιέργειες, και ζήτησε τη στήριξη των υπουργείων και του ΕΛΓΑ για την αποκατάσταση των ζημιών.

diomidis2

Ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στους προέδρους των κοινοτήτων του Δήμου Ελασσόνας αναφορικά με τις υπηρεσίες που παρέχονται σε όλους τους κατοίκους από το Κέντρο Κο [ ... ]

Συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ ξεκίνησε ο Δήμος Ελασσόνας μέσω του ΚΕΠ Υγείας και του αρμόδιου αντιδημάρχου κ. Ιω. Καριπίδη. Η κινητή μονάδα του ΚΕΘΕΑ θα βρίσκεται σ [ ... ]

Συνάντηση με τον νέο Αστυνομικό Διευθυντή Λάρισας Αγάπιο Χαρακόπουλο είχε σήμερα ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας.

Το ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Ελασσόνας σε συνεργασία με κλιμάκιο του ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ βρέθηκε πριν από λίγες ημέρες στην κοινότητα Βερδικούσιας προκειμένου να ενημερωθού [ ... ]

Αυτοψία στο πεδίο των εργασιών του νέου έργου αντικατάστασης ολοκλήρου του δικτύου ύδρευσης της πόλης της Ελασσόνας, το οποίο ξεκίνησε πριν λίγες ημέρες, πραγματ [ ... ]